Június 23-a az olimpia napja annak emlékére, hogy 131 évvel ezelőtt ezen a napon alakult meg a Nemzetközi Olimpiai Bizottság. Mozdulj velünk! jelszóval egész napos, ingyenes közösségi sportfesztivált szervezett a Magyar Olimpiai Bizottság a Városligetbe azzal a céllal, hogy felhívja az emberek, különösen a fiatalok figyelmét a rendszeres mozgás fontosságára. A résztvevők több mint negyven olimpikonnal sportolhattak együtt.
Kép: A fesztivál résztvevői több sportágban is kipróbálhatták magukat a budapesti Városligetben, Fotó: Szalmás Péter, Forrás: MTI/MOB
Pierre de Coubertin báró, a NOB egyik alapítója anno azt mondta, azért kell egy ilyen mozgalmat létrehozni, mert lustulnak a fiatalok, keveset mozognak. Gyulay Zsolt, a MOB elnöke úgy véli, ez az állítás ma talán még aktuálisabb, hiszen a legfrissebb nemzetközi kutatások szerint a fiatalok 81 százaléka nem mozog eleget, a felnőttek kétharmada pedig szintén elmarad az ajánlott aktivitástól. Ezért a jeles alkalomból az elnök – aki egyébként kétszeres olimpiai bajnok kajakozó – olimpikontársaival együtt testmozgásra buzdította a Városligetbe kilátogatókat. A NOB Let’s move! (Mozdulj velünk!) kampánya arra ösztönöz mindenkit: tegyék jobbá a világot azáltal, hogy sportolnak, közösséget alkotnak és egészségesebben élnek.
Magyarország eddig 544 érmet nyert az olimpiákon – jegyezte meg Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár a rendezvény megnyitóján, majd hozzátette: „büszkék lehetünk arra, hogy ezzel népességarányosan az előkelő hatodik helyen állunk a világon”. Kitért a sikeres Los Angeles-i szereplés érdekében kidolgozott LA10 programra, amelynek célja, hogy Magyarország olimpiai eredményessége ne törjön meg, és minél hamarabb érje el a 200 aranyérmet. A 2028-as olimpiára és paralimpiára történő nyugodt felkészülést biztosítja és stabil hátteret teremt az a 15 millió forintos támogatás is, amelyet a Mol-Új Európa Alapítvány nyújt az idén 100 éves Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemnek és sportegyesületének – hangzott el a nap során. Felhívták a figyelmet az államtitkárság Sportoló Nemzet Programjára is, ennek kapcsán a sportolni vágyók számos sportlétesítményben jelentős kedvezményben részesülnek.
Az ingyenes sportfesztiválon többek között elstartolt a 2025 méteres MVM közösségi futás, megtartották az immár hagyományosnak tekinthető Streetball All Star-gálát a sportolók és sportiskolás gyerekek között (például Gergely István, Baji Balázs és Kovács Kokó István is pattogtatott a jó hangulatú mérkőzésen), megrendezték a Mol-Új Európa Alapítvány kispályás futballtornát, a Szerencsejáték kosárlabda-bajnokságot és az MBH Bank röplabdabajnokságot is a MOB partnerei és olimpikonok részvételével.
A gyerekek számára az Olimpiai Értékek Iskolai Program keretében szellemi és fizikai vetélkedőt is szerveztek az ötkarika jegyében, melynek egyes állomásain olimpiai bajnokok várták őket elméleti és gyakorlati feladatokkal. Különböző sporttémájú előadásokat és kerekasztal-beszélgetéseket is tartottak. Az esemény résztvevői kipróbálhatták magukat többek között asztaliteniszben, sakkban, a falmászásban és teqballban is (ez a labdarúgás és az asztalitenisz elemeinek kombinálásával kialakított, magyar kifejlesztésű sportág, amelyet ívelt asztalon játszanak). A rendezvényen több mint negyven magyar olimpikon vett részt, köztük számos olimpiai bajnok is.
Hogyan lesz a tehetségből bajnok, a bajnokból példakép? – erre a kérdésre keresték a választ az egyik beszélgetés résztvevői. Az istenáldotta tehetség önmagában kevés; a példakép nem születik, hanem edzések ezrein át formálódik azzá – ebben teljes mértékben egyetértett Varga Dénes olimpiai bajnok vízilabdázó (Peking, 2008) és Kemény Dénes, a magyar vízilabda aranykorszakának legendás kapitánya, a MOL-Új Európa Alpítvány kuratóriumi tagja. Varga Dénes saját bevallása szerint kezdetben, tini korában nem fektetett az edzésekbe elegendő munkát. Az áttörés akkor jött el számára, amikor felébredt benne a belső igény a saját határai kitolására, amikor „a fejlődés iránti vágy erősebb lett, mint a kényelem”. A sportágában bekövetkezett generációváltás után vezéregyéniségként kellett helytállnia, ami még több munkát és felelősséget követelt meg.
Emlékezetes, hogy Kemény Dénes legendás, háromszoros olimpiai bajnok csapata 1997 és 2008 között végigverte a világot: olimpián 2000-ben Sydney-ben, 2004-ben Athénban és 2008-ban Pekingben. Szóval neki elhihetjük, hogy „a valódi tehetségnek a technikai ügyesség, a kiváló mozgáskoordináció csak az egyik fele; a másik a jó mentális állapot. Ha ez utóbbiban valaki nem képes fejlődni, akkor bármennyire ügyes, nem lesz belőle bajnok.”Kemény szerint az edző dolga nem csupán az edzésprogram megírása, hanem a játékos hozzáállásának formálása is. Dicséret mellett inspiráló célokat kell adni. Ezzel kapcsolatban Varga Dénes egy személyes emléket is megosztott: „Egyszer a kapitány egy adatot osztott meg velem: amikor vízben vagyok, több gólt kapunk, mint amit lövünk. Ez nem konkrétan az én hibám volt, de a számok valami tendenciát mégiscsak jeleztek. Dénes erre azt mondta jó tanácsként: élvezd annyira a védekezést is, mint amennyire a támadást; mindkettő ugyanolyan fontos, ezekből együtt áll össze a meccs eredménye. Ez nekem új irányt adott.” És hogy mitől válik valaki példaképpé? Varga szerint egy példaképben megvan az az elhivatottság, hogy nem csak magának játszik. „Fontos, hogy mások érezzék az alázatot: egy közösségért, egy országért, a fiatalokért is teszem a dolgom.”