Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
December végén, január elején szokott virágba borulni egyik ünnepi növényünk, a karácsonyi kaktusz, amely Kelet-Brazília ajándéka. Óriási fák ágzuhatagaiban összegyűlő humuszban gyökeret verve él hazájában. Az 1800-as évek elején a trópusi őserdőkből került kontinensünkre, és hamar megkedveltük, hiszen tölcséres virága a természet ajándéka a zimankós hónapokban.
Nevelése eltér más pozsgás növényekétől: csak 14-16 fokos melegben érzi jól magát, és ott virágzik rendszeresen. Gondosan ügyeljünk rá, hogy augusztus végétől mérsékelten öntözzük a növényt, tehát nyugalmi időt adjunk neki október elejéig. Ezután világos helyen, ablak közelében helyezzük el. Sem túlöntözni, sem szárazon tartani nem szabad, ugyanakkor naponta permetezhetjük. Novemberben egy-két hétig ajánlatos kissé szárazabban tartani a földjét, hogy megjelenjenek a bimbók, és karácsonyra kinyíljanak a virágok. A bimbók kifejlődése után érdemes tíznaponta tápoldatozni a növényt.
Fontos, hogy állandó helye legyen. Ha el kell mozdítani, jelöljük meg a cserepet, és ugyanúgy tegyük vissza, ahogy előzőleg állt. Az elmozdított növényt ugyanis másképp érheti a fény, aminek az lehet a következménye, hogy ledobja a bimbókat. A foszfor és a kálium hiánya vagy a túl meleg, száraz levegő szintén előidézheti ezt.
Amikor elnyílt, tegyük a lakás hűvösebb zugába, és csak hetente öntözzük, majd az új hajtások megjelentével vigyük világosabb helyre. Amikor átültetjük, keverjünk a földjébe hansági tőzeget, és kissé mérsékeljük az öntözést. Elvirágzás után dugványozással könnyen szaporíthatjuk: homokos földbe ültetjük a két-három szártagból álló növényrészeket, amelyek mérsékelt öntözés mellett három-négy hét alatt gyökeret eresztenek. A karácsonyi kaktusz nem szíveli a tűző napot, nyáron a szabadban a félárnyékos helyet kedveli, ellentétben a többi kaktusszal.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu