Kilencven liter a limit

Sokat szigorodtak a szőlő- és bortermelési szabályok az elmúlt években, az ország uniós csatlakozása óta különösen rendezettebbé vált a jogi környezet. Ma már a saját célra termelőknek is engedélyeztetniük kell majdnem minden lépést a szürettől a borszállításig.

Házunk tájaVarjú Frigyes2004. 12. 10. péntek2004. 12. 10.
Kilencven liter a limit


Az előírások szerint jelenleg bárki termeszthet szőlőt saját célra, de ennek területe nem haladhatja meg az ötszáz négyzetmétert. Az ennél nagyobb területen folytatott szőlészetre rá kell bólintaniuk a hegyközségeknek, vagyis engedélyt kell kérni a műveléshez. A bortermelésnek is hasonlóan szigorú a rendtartása: saját fogyasztási célra legfeljebb tíz hektoliter bor állítható elő bejelentési kötelezettség nélkül. Persze alapvetően megváltozik a helyzet, ha a magánszemély eladja a szőlő- és bortermését, mert ebben az esetben mennyiségtől függetlenül be kell jelenteni a hegyközségeknél az üzleti tevékenységet. A pincekönyv vezetése is csak ilyenkor kötelező, egyébként elégséges az egyszerűsített nyilvántartás, amit a pénzügyőrség és a hegyközségek bármikor ellenőrizhetnek.
A gazdáknak tisztában kell lenniük azzal, hogy egyszerre maximum kilencven liter bort szállíthatnak otthonukba a borpincéből, ha az nem a lakóhelyükön található. A borszállítást azonban ekkor is "átláthatóvá" kell tenni, s ezért szállítási okmányokra van szükség. Amennyiben a bor vásárolt szőlőből készült, a kereskedelemben kapható szállítási formanyomtatványhoz (kísérőjegyhez) csatolni kell a származási bizonyítványt. Ezt a hegyközségek állítják ki minden olyan esetben, amikor valaki öt mázsánál több szőlőt vásárol borkészítéshez. A jogszabályok pontosan szabályozzák a szőlőtermesztés mértékét is. A szőlőtőke-kivágást például minden esetben engedélyeztetni kell. Először a hegyközségek tartanak helyszíni szemlét, majd véleményükről tájékoztatják a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalt (MVH), amely csak helyszíni bejárás után járul hozzá a kivágáshoz. Mindaddig, amíg az engedély meg nem születik, a szőlőterületet érintetlenül kell hagyni. A telepítés még ennél is bonyolultabb eljárást követel, s mivel még nincsen pontosan szabályozva, meglehetősen hosszadalmas az eljárás. A lényeg, hogy csak az telepíthet szőlőt, aki rendelkezik telepítési joggal (az egyébként megvásárolható).Ennél jóval több szőlősgazdát érint az adózási kötelezettség, s ebből a szempontból két dátumot kell szem előtt tartani. November 30. a határideje a származási igazolás megszerzésének, vagyis november végéig - az előbb ismertetett esetekben - az érintetteknek be kell szerezniük a szőlő- és bortermeléshez szükséges papírokat a hegyközségektől. A másik fontos határidő december 15., de betartása kizárólag az egyszerűsített adóraktárakra vonatkozik. Az adóbevallást nem a hegyközségekhez, hanem a VPOP-hoz kell benyújtani, és december közepéig meg is kell fizetni az előírt adót.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek