Lovagi küzdelem a magyar mézért

A magyar méhészek az Európai Unió fővárosában, Brüsszelben demonstrálnak, képviselőik az egyes megyék ábécérendjében utaznak ki, hogy megvédjék a magyar terméket. Elszántak és következetesek. Van is rá okuk.

Házunk tájaBozsér Erzsébet2004. 12. 17. péntek2004. 12. 17.
Lovagi küzdelem a magyar mézért


Erről bizonyosodhattak meg azok, akik ellátogattak a Zalaegerszegen tartott Kárpát-medencei mézfesztiválra. Megkóstolhatták az e tájon szorgoskodó méhészek kiváló produktumait, volt olyan stand, ahol tizenhárom fajta mézet kínáltak a selyemfűtől az akácig. Szólt a zene, vendégegyüttesek adtak műsort, előadások hangzottak el a méz dicsérete jegyében, kaptárakat kínáltak, mézet pergettek, tanulmányozni lehetett üvegfalon át a méhek téli életét. Az ötlet szülője és megvalósítója a Söjtör és Térsége Méhészeinek Egyesülete volt.
- Minden évben szerveztünk a helyi méhészeknek találkozót és más méhészeti szervezetekkel tapasztalatcserét. Most azonban valami mást, többet akartunk - magyarázta Bukics János méhész, a százötven tagú egyesület titkára. - A kulturális programmal fűszerezett kétnapos találkozó, amelyre az országhatáron túli magyar méhészeket is hívtunk, azt a célt hivatott szolgálni, hogy a hazai fogyasztót megismertessük a jó minőségű magyar méz értékeivel. Tudatosuljon az emberekben, miért demonstrálunk Brüsszelben, és legyen több fogyasztó itthon is. A magyar méz kitűnő minőségű, szemben a kínaival, amelyet Európába behozva s keverve magyar áruként adnak el. Leverték az árakat, visszaesett a kereset. Majdnem fele árat kínálnak a mézünkért, még én sem adtam el az idei termést. Száz méhcsaládom van az Ormándlaki-hegyen.
Sötét fenyőmézet, vegyes virágmézet, havasi mézet hozott Szász Ilyés, Albert Géza és Lázár Tibor Hargita megyéből.
- A tavalyihoz képest jóval alacsonyabbak az árak - panaszolja egyikük. - Az akácmézért 110 ezer helyett 70 ezer lejt (kb. 440 forint) adnak, a vegyesnek hetvenezerről ötvenezerre (kb. 310 forint) esett vissza az ára. Ráadásul ki sem fizetik még azt a keveset sem. Július óta tartoznak vele. Kétszázötven méhcsaládom van, ez adja a fő jövedelmemet. Virágport, propoliszt is adok el; műanyagba csomagolva, címkézve az út szélén is áruljuk Korondnál.
- Nálunk nem okoz problémát az import méz - mondta a muravidékiek standjánál Stanko Kapun. - Hozzánk Dél-Amerikából hozzák, de nem lehet egy napon említeni a miénkkel, és Szlovéniában erre mindenki hamar rájött. Nálunk nő a hazai méz ára.
{p}
A zalaegerszegi Boronyákné Papp Margit bioméhész családjával kifejezetten a hazai piacon adja el termékét.
- Száz méhcsaláddal dolgozunk. Nagyon jó a biogazdálkodók nagy családjához tartozni. Mi már korábban is ezzel a szemlélettel gazdálkodtunk, s a szigorú előkészületi évek után 2003-ban kaptuk meg a minősítést. A Tapolcai-medencében, természetvédelmi területen, családi birtokon méhészkedünk. Budapesten a Marcibányi téri és az újpesti biopiacon adjuk el a mézet, a lépes mézet, a virágport, a propoliszt. Kelendők. Az a tapasztalatom, hogy nemcsak a jómódú vevőre lehet alapozni, egyre többen vannak, akik egészséges életmódot akarnak folytatni, és erre áldoznak.
Örömmel mutatta a választékot: medvehagyma-, akác-, hárs-, gesztenye-, vegyes virág-, aranyvesszőméz. A medvehagyma egyébként gyógynövény, a kaptárak között tenyészik.
A fesztiválon míves mézeskalácsok, gyertyák, méhviasz szobrocskák, karácsonyfadíszek között lehetett válogatni, igazi különlegességnek számított azonban az erdőtelki Daru István és barátja, Maksa János mézbora. A Mátra lábánál termelt akácméz felhasználásával különleges aromájú nedűt sikerült előállítani.
- Baráti összejövetelen vetődött fel a mézbor ötlete - mondta Daru István. - A siker lényege, hogy társam állandósítani tudta a minőségét. Az egyedülálló terméket szabadalmaztatjuk, és nem tömeggyártásra koncentrálunk, hanem számozott palackban értékesítjük.
Zöld sujtással díszített, mézszínű palástban tűnt fel Vadas Gábor, a bajai Szent Ambrus mézlovagrend kulcsára.
- Az ország egyetlen mézlovagrendje 2003-ban alakult - számolt be róla. - A magyar méz hungarikum, célunk az, hogy hírét vigyük. Egyesületi formában működünk, és igyekszünk nemzetközi kapcsolatokkal, rendezvényekkel, versenyek szervezésével népszerűsíteni a mézet. A gemenci tájegységben, Pörbölyön egyedülálló gyűjteményt, múzeumot hoztunk létre. A mézversenyre beküldött mintákat helyezzük el itt, és mivel a méz nem romlik meg, legfeljebb kristályosodik, évek során páratlanul értékes gyűjtemény alakul ki.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek