Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hazánkban a primőr zöldségeket hajtatással szaporítják. A retket és a salátát az esetek többségében fűtés nélkül hajtatják, a paradicsomot, a paprikát, az uborkát fűtött melegházakban. A termesztés és a védekezés fő mozzanata a talaj helyes megválasztása, mert a hajtatásban a legtöbb növénykárosodás ennek hibáiból származik. Intenzív termesztés során ugyanis felszaporodnak a talajban a fertőzést okozó szervezetek.
A veszélyeztetettség évről évre növekszik, és a harmadik-negyedik évtől kezdődően talajfertőtlenítés nélkül már nem lehet gazdaságosan termeszteni. Szakszerű talajfertőtlenítéssel a következő kártevők ellen lehet sikeresen védekezni: talajlakó gombák (fehérpenészes rothadás, palántadőlés, hervadásos betegségek), kártevő állatok (fonalférgek, meztelen csigák, lótücsök, drótférgek, pajorok), a legtöbb magról kelő gyomnövény és a vírusos betegségek közül a talajban is fennmaradó dohánymozaik-vírus.
Mivel nagy érték forog kockán, fontos a vetőmag és a palánta minősége. Csak ellenőrzött, csávázott vetőmagot használjunk, mert ezzel sok növényvédelmi probléma forrásától megóvjuk magunkat. A palánták nevelése is igen komoly feladat. Ha a palántanevelés időszakában a fejlődő kis növény fertőzést kap, az később, a kiültetés után is növényvédelmi problémákat okoz.
A saláták termesztésekor a peronoszpórára, a szürke- és fehérpenészes rothadásra kell ügyelni. A kórokozó a rosszul szellőztetett termesztőberendezésekben járványokat is okozhat. A kártevő állatok közül a meztelen csigák a legkártékonyabbak. A védekezést kezdjük el a kiültetéskor, majd 10-14 nap után ismételjük meg. Az idei tél vége, a kora tavasz nem kedvezett a saláta fejlődésének, a szürkepenész igen sok helyen nagy károkat okozott és okoz.
A paprikahajtatás legfontosabb feladata a vírusos betegségeket terjesztő levéltetvek és tripszek elleni védekezés. A kártevő állatok közül az üvegházi molytetvek, a takácsatkák, a gombás betegségek közül a szürke- és fehérpenészes rothadás, a lisztharmat és a hervadásos betegségek veszélyeztetik az állományt. A mostani hideg, fényszegény időszak nem kedvez az üvegházi molytetű, illetve a tripsz felszaporodásának, ám a levéltetvek ellen folyamatosan kell permetezni.
A paradicsom hajtatásakor a gombás betegségek kialakulásában döntő szerepe van a "párásító öntözésnek". Arra kell törekedni, hogy minél hamarabb megszáradjon a lombozat. A hajtatás főbb károsítói a vírusos betegségek, a hervadásos betegségek, a száraz- és levélfoltosság, az üvegházi molytetű, a levéltetvek, a takácsatkák, a meztelen csigák és a fonalférgek. Itt is oda kell figyelni a jó minőségű palántára, illetve a talajok állapotára. A paradicsomot mostanában a levéltetvek veszélyeztetik. A hűvös zugokban, ahol a levél mindig nedves, a levélfoltossággal is számolni kell.
Az uborka védelme a fonalférgekre, az üvegházi molytetűre, a takácsatkákra, a lisztharmatra és a peronoszpórára kell hogy irányuljon. A mostani időszakban a lisztharmat és a molytetű elszaporodására kell odafigyelni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu