Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Akkor leszel jó növényvédő, ha méheid is vannak, mert méhészfejjel is képes leszel gondolkodni - mondta a nyolcvanas évek közepén egy gyakorló szakember a fiatal egyetemistának. A fiú megfogadta a tanácsot, s a Keszthelyi Agrártudományi Egyetemen kézhez kapott növényvédő mérnöki diploma mellé megszerezte a közeli - azóta már megszűnt - Zalaapáti Méhésziskola bizonyítványát is.
Tóth Péter 1987-ben négy méhcsalád birtokában állt munkába. Sümegen, édesapjával közösen gondozott méhészetük azóta százötven családot számlál. Tóth Péter most a méhészeti szaktanácsadói hálózat vezetője. A hálózatot az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) bábáskodásával kialakított magyar méhészeti nemzeti program keretében idén áprilisban hozták létre, többek között a méhészkedés uniós támogatásainak megszerzése céljából. A szakember először a növényvédőként tevékenykedett, majd dolgozott a falugazdász-hálózatban, legutóbb pedig a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal Veszprém megyei kirendeltségénél.
Sümegi méhészetéről szólva elmondta, hogy a tél enyhén kezdődött, ám későn és keményen végződött. Így a március közepén szokásos méhészeti munkák két-három hetet csúsznak. A méhcsaládok tavaszi átvizsgálásakor derül ki, mi történt télen a kaptárakban.
Néhány családnál ellenőrző védekezéssel tesztelik a varroaatka-fertőzöttséget. A kaptár alján lévő papírra hullt élősködők számából következtetnek rá, milyen atkasűrűséggel telelt át az állomány, szükség van-e beavatkozásra. A Tóth-méhészetben a kökény virágzásához igazítják az imént említett gyorsvizsgálat utáni második kaptárbontást. Ekkor rakják az alacsony keretes rakodókba a felkarcolt, tehát megnyitott sejtű mézes lépeket. A családok fejlődéséhez, a fiasításhoz ebből nyerik az energiát, a fehérjét pedig a fűz virágairól hordják a méhek. Nagy versenyfutás zajlik tavaszonként. A tét nem kevés: a méhlegelő, azaz a repce- és főleg az akácvirágzás idejére elég népesek, kellően erősek lesznek-e a méhcsaládok.
- A méhészeti nemzeti fejlesztési terv megvalósításának első lépcsőjében velem együtt huszonegy méhészeti szaktanácsadó térképezi fel megyénként az ország méhészetét - mondja Tóth Péter. - Az államigazgatási, uniós és piaci ismeretek egyaránt elkelnek, hiszen olyan kérdésekre kell válaszolniuk, hogy például a gabonához vagy a húsmarhához képest miért kevésbé védett termék az Európai Unióban a méz. A jelenlegi nyomott árak bennünket különösen érzékenyen érintenek, ennek okaira is kíváncsiak a méhészek. Ha mézünk eredetét a méhlegelőtől a kaptáron át egészen a fogyasztókig képesek lennének igazolni a magyar mézszállítók, akkor bizonyára magasabb árakat érhetnénk el. Feladatunk tehát az eredetvédelem kiharcolása és uniós érvényesítése.
Ezentúl a kaptárak számozásával nyilvántartásba veszik a hazai méhállományt. Ez egyrészt védelmet nyújt a méhlopások ellen, de ennél sokkal nagyobb a jelentősége a számozott kaptárakban termelt méz azonosíthatóságának, ami az eredetvédelemben sokat segíthet.
Terveik között szerepel még a méhészek tájékoztatása az uniós pénzforrásokról, és néhány hazai élelmiszeripari céget arról szeretnének meggyőzni, hogy cukor helyett egészséges magyar mézzel édesítsék termékeiket.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu