Aranylabda: Rodriék csalásáról beszélt egy szavazó újságíró
origo.hu
Meleg májusi időben gyakrabban jelentkeznek a gombák és a baktériumok által okozott betegségek a kertekben. Az almafa-varasodás és a lisztharmat az almafák legfontosabb betegségei.
A varasodás a levelek mellett a fejlődő terméseket is károsíthatja. A betegségre nagyon fogékony a Jonatán fajtakör, az Idared, a Golden és a Starking. A varasodás kórokozója az egész tenyészidőszakban folyamatosan jelen van és fertőzi a leveleket, illetve a termést. A fertőzés szempontjából legkritikusabb a virágzás végétől a zöld dió nagyságig terjedő időszak. A kórokozónak kedvező csapadékos, meleg időjárás esetén már májusban megjelennek a tünetek. A levélen öt-tíz milliméteres kerek, halványzöld foltok alakulnak ki. A fiatal termések is megfertőződhetnek, a héjon kezdetben apró, majd egyre növekvő sötétbarna foltok keletkeznek. Az idei tavaszon a fertőző aszkospóra szóródása későn, csak április második dekádjában kezdődött meg, és a hónap végére vált tömegessé. A mindennapos esőzések miatt szinte állandóan nedvesek voltak a levelek, ami nagyon kedvező a gomba fertőzésének, ezért erős fertőzésre kell felkészülniük a gazdáknak.
Szárazabb időjárás esetén viszont az almafalisztharmatra kell számítanunk. A kórokozó a leveleket, a fiatal hajtásokat és a kis gyümölcsöket támadja meg. A fertőzés kialakulását fehér, lisztes bevonat jelzi. A lisztharmatra érzékeny fajtákon, például a Jonatánon április harmadik dekádjában jelentek meg az első tünetek.
Hogyan védekezhetünk a legérzékenyebb időszakban (virágzás végétől zöld dió nagyságig) a betegségek ellen? Szükség esetén mindkét kórokozó ellen védelmet nyújtanak a szisztemikus (felszívódó), blokkban használt készítmények, például a strobilurin és az ergoszterol hatóanyagú, a bioszintézist gátló szerek. A rezisztencia kialakulásának elkerülésére és a permetezőszer hatástartamának növelésére szerkombinációt ajánlott alkalmazni, tehát felszívódó és kontakt szert is. A perzselés veszélye miatt réztartalmú készítményeket ekkor ne alkalmazzunk! Ha az aszkospóra teljes kiszóródásáig sikerült megőrizni a fák fertőzésmentességét, akkor a nyári hónapokban elegendő a 10-14 naponkénti védekezés kontakt készítményekkel. Csapadékos augusztus és szeptember esetén a varasodás ellen a kaptán hatóanyagú készítménnyel végzett záró permetezés indokolt. A lisztharmat elleni védekezésben korábban használt dinokap- és kéntartalmú szerek a ragadozó atkák elleni mellékhatásuk miatt fokozatosan kiszorulnak az integrált növényvédelemből. Az április végén kezdődő felmelegedés hatására az almaültetvényekben május harmadikára kialakult az almatermésűek tűzelhalás-betegségének fertőzésveszélye. A veszélyeztetett árutermelő ültetvényeken (alma, körte, birs) a megyei növény- és talajvédelmi szolgálatok kötelező védekezést rendeltek el. A vegyszeres védekezésre a Kasumin 2L vagy az Alliett 80 WP használható, amelyeket virágzás idején kell kijuttatni. A megkésett védekezés már hiábavaló. A virágzás utáni időszakban is rendszeresen ellenőrizzük a veszélyeztetett fákat. A fertőzött vagy fertőzésgyanús részeket negyven-ötven centiméteres, tünetmentes résszel azonnal vágjuk le és égessük el. A sebeket sebkezelő szerekkel kenjük be.
origo.hu
borsonline.hu
travelo.hu
hirtv.hu
teol.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
mandiner.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu