Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hazánkban a sertéslétszám, ezen belül a kocák száma talán még sohasem volt olyan alacsony, mint manapság. Mivel a magyar ember nem akar lemondani a maga és családja által megszokott minőségről és ízekről, a korábban kocát tartó, de most üres ólas gazdák a piacon veszik meg a malacot, hogy év végén vagy jövő év elején a megszokott időben és súlyban vághassák le.
Sajnos gyakori eset, hogy a drágán vett malacot új gazdája egyik reggelre minden előzmény nélkül élettelenül találja, vagy azt látja, hogy a tegnap még vidám, igen jó étvágyú állat legyengült, nem eszik, járása ingadozó, hason fekszik, később fel sem tud állni, hangja rekedt vagy már nincs is, szeme dülledt. Füle és a hasa alja sokszor kékesvörös, légzése nehéz, és a malac hamarosan elpusztul. Az ebben a stádiumban végzett állatorvosi beavatkozás gyakorta hiábavaló. Falkán belül többnyire a legjobban evő, legszebb, legfejlettebb malacok betegednek meg.
Az ödéma betegséget kiváltó leggyakoribb ok az, hogy a takarmány mennyiségének és minőségének átmenet nélküli megváltoztatásával a bélflóra normális összetétele is más lesz. Az emésztőrendszerben azok a coli baktériumok szaporodnak el túlságosan, amelyek méreganyagokat termelnek. A betegség kialakulását elősegítheti még a túletetés, a bélsárpangás, a vízhiány, a falkásítás, a malac elválasztásával vagy vásárlásával egy időben végzett beavatkozás, például az ivartalanítás, illetve a szállítás. Kiváltó ok lehet valamilyen már fennálló hiánybetegség is.
Mit tehetünk? Megelőzésre kell törekednünk. Sokan e célból koplaltatják az állatokat. Nincs rá szükség, mert a koplalás megterheli a szervezetet, és utána a malac még mohóbban eszik. Akkor viszont, ha az ödéma tüneteit akár csak egyetlen malacon is észleljük (a szemhéjduzzanat az első tünetek között szerepel), azonnal vonjuk meg a takarmányt. Az állatorvos értesítése mellett itassunk az állatokkal enyhén megsózott vagy ecetes kamillateát. Lehetőleg olyan malacot vásároljunk, amely életkora és testsúlya szerint szemmel láthatólag régebb óta áttért a tejről a szilárd takarmányokra. Bármilyen étkes is az állat, új helyén naponta többször, kis adagokban adjunk neki takarmányt, lehetőleg olyat, amilyet előző helyén is fogyasztott. Jó módszer, ha átmenetileg, pár napig diétás hatású, könnyebben emészthető abrakot etetünk (árpát, zabot), és csak fokozatosan térünk át a tápetetésre. Ivóvíz állandóan legyen a malac előtt. Ne kísérletezzünk kezelésére holmiféle "házi" eljárásokkal, mert csak az idejében észlelt betegségek gyógykezelésétől várható eredmény.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu