Lengőkapa derékfájósoknak

Emberemlékezet óta nehéz és fáradságos munka a kézi kapálás, főleg a korosabbaknak, az ízületi- és gerincbántalmakban szenvedőknek esik nehezére. Hátránya az is, hogy meglehetősen lassú, ráadásul a megkapált felületre rálépünk, ezért a kivágott gyomokat a földbe tapossuk.

Házunk tájaPethes József2005. 05. 13. péntek2005. 05. 13.
Lengőkapa derékfájósoknak

Mindez elkerülhető, ha valaki lengőkapát használ, ami egyébként magyar találmány. Előnye, hogy nem kell vele hajolgatni, egyenes testtartásban kell a szerszámot használni, másfél méter hosszú nyelére támaszkodva. A kétélű kapát előre és hátrafelé egyaránt lehet működtetni.
A lengőkapa két részből áll: egy felső, a nyél befogadására alkalmas darabból, és a vágásra szolgáló vágópengéből. Az éles penge elvágja a gyom gyökerét, a gyom szára pedig hozzászorul a föld felszínén haladó kerethez, mely a felszínre tolja. Ezzel a mozdulattal a föld felszíne egyúttal el is van gereblyézve, egyenletes, gödörmentes lesz a talaj felülete.
Ilyen kapával a lágyszárú növényeket bátran megközelíthetjük, hiszen a keret kívül, a penge pedig belül van, így nem kell tartani a kivágásuktól. A penge önélező, azaz nem kopik el. Lengőkapálás közben nem előre, hanem hátrafelé tanácsos haladnunk, a gyomokat ezáltal nem tapossuk vissza a földbe, és így nem sarjadnak újra, ami egyébként sokszor előfordul. A szerszám használatával nagyobb teljesítmény érhető el, óránként negyven-hatvan négyszögölt lehet megkapálni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek