Minden csepp számít

Víztakarékosságra hivatkozva több levélírónk is érdeklődött a csepegtető öntözésről. Ennek a módszernek valóban vannak előnyei az esőztető öntözéssel szemben, hiszen kevesebb a vízveszteség, és a növény igényeinek megfelelő, pontos az adagolás. Ugyanakkor a talaj sói nem mosódnak ki, szerkezete nem károsodik.

Házunk tájaPethes József2005. 06. 17. péntek2005. 06. 17.
Minden csepp számít

A csepegtető öntözőberendezést úgy telepítik, hogy az a növények tövéhez adagolja a vizet, ami a nap bármely szakában megvalósítható. Ilyen módszer alkalmazásakor az időjárás nem akadályozó tényező, a szél nem viszi el a vizet, a növény levele nem perzselődik, mert szárazon marad. Ennek következtében csökken a baktériumok és gombák okozta megbetegedések esélye, tehát nem kell annyit permetezni. Előny az is, hogy az öntözés ideje alatt is lehet dolgozni a kertészetben, a gyümölcsösben. A berendezések alacsony, akár 0,5 bar nyomással is üzemeltethetők, lehetőséget adnak ejtőtartályok használatára is. Amennyiben olyan növény öntözéséhez alkalmazzák a csepegtető berendezést, amely szereti a magas páratartalmat, ködösítő, párásító szórófejeket is működtetni kell.
A módszer egyik hátránya, hogy feltétlenül teljesen tiszta vízzel lehet megvalósítani, mert a szennyeződések, a kicsapódó sók eltömíthetik a csepegtető elemeket. A fizikai szennyeződések elkerülésére szűrőket kell beiktatni a rendszerbe. A kémiai szennyeződések kivédésének egyik módja, ha a víz áramlási sebességét nem méretezzük kisebbre a másodpercenkénti 0,3 méternél. Hogyha öntözőmedencéből jön a víz, a szezon végén azt savas oldással meg kell tisztítani.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek