Napfényes koronát

Ez az időszak a hajtásrendszer végleges kialakulásának, illetve megerősödésének ideje a gyümölcsfákon és a szőlőtőkéken. Az ilyenkor végzett zöldmunkákkal napfényesebbé, átláthatóbbá és könnyebben kezelhetővé tesszük a koronát, illetve a szőlőtőkét.

Házunk tájaValló László2005. 06. 24. péntek2005. 06. 24.
Napfényes koronát

Fontos tudnunk, hogy a zöldmetszés során a növény asszimilációs erejével gazdálkodunk, ezt az erőt irányítjuk, csoportosítjuk át a beavatkozással, ami mindenképpen az asszimilációs felület csökkentésével jár. A munkát ezért körültekintően és mértéktartóan végezzük el.
Sok meggyfát az idén is megfertőzött a monília, pusztítása hajtás- és vesszőrészek hervadásában, száradásában nyilvánul meg. A fertőzött koronarészek eltávolítását már most érdemes elkezdenünk. A beteg, elhalt részt az egészségesig visszametszve távolítsuk el, a tízforintosnál nagyobb átmérőjű sebfelületeket kenjük át sebkezelő anyaggal.
Eljött az ideje őszibarackfáink első hajtásválogatásának is. Ez nem a nyár végi, nagyobb horderejű zöldmetszési beavatkozás, hanem csak mértéktartó ritkítás a korona jobb megvilágítása, napfényesebbé tétele céljával. A sűrűn álló, egymást keresztező, a kedvezőtlen irányba (például a korona belsejébe) növő hajtások közül válogassunk. Most távolítsuk el tőből a korona továbbnövekedését szolgáló vezérvesszők melletti erős vesszőket és ikerhajtásokat is.
A fiatal fák törzsén, valamint a nagyobb sebzések mellett képződött hajtásokat ne távolítsuk el tőből, hanem csípjük vissza három-négy levélre, mert ezek a törzs erősítését, illetve a sebgyógyulást szolgálják. A visszametszett részt majd a jövő tavaszi fás metszéskor vágjuk le tőből.
A szőlőültetvényben kerítsünk sort a szőlő kötözésére, hogy elkerüljük a hajtások, illetve a termővesszők letörését. A huzalos támberendezésű szőlőkben a szálvessszőkön, valamint a kordon- és lugaskarokon nőtt hajtásokat is kötözzük föl legyezőszerűen kiterítve (ne hagyjuk szabadon lógni), mert így egyenletesebben éri a nap a tőke minden zugát.
Itt az ideje a szőlő hónaljazásának is, amikor a levelek hónaljában képződött hajtásokat csípjük vissza. A tőből való eltávolítás kedvezőtlen hatású, a hónaljhajtások jelenléte ugyanis serkenti az asszimilációt, az áttelelő rügyek kialakulását, a fürtök fejlődését. A hónaljhatásokat két-három fejlett lomblevélre csípjük vissza.

Horgászok, figyelem!
Eljött az ideje, hogy eldicsekedhessenek nagy fogásukkal. A vadászok európai trófeakatalógusa után hamarosan megjelenik az európai horgászok rekordkönyve. Minden horgász, akinek hitelesíthetően volt már kimagasló fogása, jelentkezzen a szerkesztőknél. A szereplés a könyvben ingyenes, nagyon fontos tartozéka a nagy fogást megörökítő, jó minőségű fénykép. A szerkesztők az alábbi adatokra kíváncsiak: a hal faja, súlya, hossza, kerülete, fogásának helye, időpontja, a horgász neve és a hitelesítés fénymásolata. Az adatgyűjtés kiterjed minden európai országra, ezért a könyv négynyelvű (német, angol, francia, magyar) képaláírásokkal készül. Az adatlapot a következő címre kell elküldeni: Európai Horgászok Rekordkönyve, 8623 Balatonföldvár, Babits Mihály u. 18.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek