Akcióban a biofutárok

Zöldségek, gyümölcsök, lekvárok, befőttek, kecsketej, juhsajt, tojás és méz, ízesen ikrás mangalicazsír - ha garantáltan biominőségű, még emelt áron is megveszik a miskolciak. Vagy azért, mert valamire allergiásak a gyerekeik, vagy azért, mert az egészséges életmód hívei.

Házunk tájaKeresztény Gabriella2005. 07. 15. péntek2005. 07. 15.
Akcióban a biofutárok

Néhány hete - igényfelmérési jelleggel - a miskolci Tudomány és Gazdaság Háza mellett megtartott első biopiacon bőven akadt vevő a balmazújvárosi "biofutár" zöldféléire éppúgy, mint a gömöri termesztő biokaralábéjára, a rudabányai gazda gomolyájára. Az alsószuhai méhész cukrozatlan mézét is úgy vitték, mint a cukrot.
- Biztató volt a kezdet - mondta Várnagy Dávid, a Zöld Akció Egyesület munkatársa, aki az Észak-magyarországi Biokultúra Egyesülettel és a Magyar Természetvédő Szövetség tagjaival közösen évek óta állhatatos harcot folytat azért, hogy végre Miskolcon is kaphatók legyenek a vegyszerektől, szintetikus anyagoktól, génkezeléstől mentes, természetbarát módszerekkel előállított élelmiszerek. Valamivel ugyan többe kerülnnek a hagyományos piaci, bolti áruknál, ám olcsóbbak, mint a nagy áruházláncok üzleteiben, tetszetős kiszerelésben kínált drága bioportéka. A hivatali engedélyek beszerzése után nemcsak a belvárosban, hanem a görömbölyi Sárga Csikó Lovas Tanya szomszédságában is megnyílik szombatonként a biopiac.
Várnagy Dávid, Az Év Fogyasztóvédőjének megszavazott fiatalember mostanra nevet szerzett azzal, hogy a biotermékek előállításáért és piaci forgalmazásáért küzd. Jó és hasznos ügyért, hiszen meggyőződése, hogy a józan gondolkodásúak ma már nem tartják luxuscikknek a biotermékeket. Ennél is fontosabb azonban, hogy egy állandó, megbízható csapatot toborozzanak a megye minősítő okmányokkal rendelkező ökogazdálkodóiból, akik késztermékekkel is rendszeresen ellátják majd a miskolci piacokat. Nincsenek még nagyon sokan, és a biotermékek zömét külföldre szállítják.
Várnagy Dávid szerint akkora az igény, hogy a megyei biotermelők tábora tovább gyarapodhat. Valószínűleg csak lassan, mert a természetbarát gazdálkodás sok termelő szerint nemcsak hogy "macerásabb" a hagyományosnál, de a haszon sem azonnali, mert a váltáshoz legalább két év kell, a beígért kormányzati támogatás viszont elmaradt. Pedig a megye számos elmaradott térsége, a Cserehát, a gömöri, az abaúji, zempléni vidék, a borsodi mezőség tájvédelmi körzetei, általában a természetvédelmi területek kitűnő lehetőséget kínálnak az unió által szorgalmazott és támogatott ökogazdálkodásnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek