Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nyugdíjas atomfizikusnál különös hobbi a dámszarvasok tenyésztése. Udvara hátsó kerítése gyerekfogászattal szomszédos, ahová a szülők gyakran szarvasnézéssel csábítják az orvostól félő gyerekeiket. Macsuga Ervin azon a felsőzsolcai portán nőtt fel, ahol több mint tíz éve nevelgeti szarvasait.
A félénk, embertől menekülő, viszonylag kis termetű, őshonos magyar vadat Hollandiában már haszonállatként tenyésztik. Nálunk ez még nem gyakori, inkább az erdészetekben nevelik őket kilövésre. Szakemberek szerint a Debrecen melletti Guthi-erdő büszkélkedhet a legkiválóbb magyarországi dámvadállománnyal.
Macsuga Ervin Debrecenben tanult atomfizikát, majd hosszú ideig egy miskolci kutatóintézetben dolgozott. Amikor a cég megszűnt, környezetvédelemmel és vadászfelszerelések készítésével foglakozó vállalkozó lett. Fiatal éveiben bekóborolta a világot, onkológus főorvos feleségét is Németországban ismerte meg. Hazajöttek, két lányuk született, de párját éppen a rettegett kór vitte el, jó egy évtizede. A lányok Pest környékén élnek, idén már a negyedik unokával örvendeztették meg édesapjukat.
- Fájt a magány, a feleségem hiánya, ezért költöztem ki a Nyéki-tavak mellé, egy kis házba. Nyolcvanhat éves édesanyámhoz és a dámjaimhoz viszont naponta hazajárok - mondja a férfi, miközben zsenge akáclombbal próbálja előcsalogatni a tőlem riadtan a kert végébe iramodó szarvasokat.
{p}
Köztük egy pöttömnyi, fekete jószágot, aki éppen két napja született, de úgy szökell, mint egy rajzfilmfigura.
- Most szezonja van a dinnyének, ez a kedvencük. Még a fülük is piroslik, amikor belefúrják a fejüket. Egyébként szívós, igénytelen állatok, megesznek szinte mindent. Ólra nincs szükségük, télen a félig nyitott karám alá húzódnak. Olyankor az a legfontosabb, hogy legyen vizük, szénájuk és szemes takarmányuk. Nyáron szeretik a zöldtakarmányokat, a gyümölcsöket és a fák lombjait. Tőlem meg az itteni gondozó fiútól nem félnek. Sokszor végignéztem, ahogy világra hozták a kicsinyeiket. Az valami csoda! Ahogy kibújik a csepp borjú, az anyja lekapja róla burkot, végignyalja. Álldogál egy kicsit, tíz perc múlva szopik, aztán már szalad is a kertben. Volt egy szelíd szarvasbikám, Samu, aki a számból ette ki a szilvát.
A tenyészet nemrég megcsappant; a korábbi húszból most tizenegy jószág maradt a kert legtávolabbi sarkába húzódni. Két bika, hat tehén, két borjú és az újszülött. Két tehén viszont hamarosan megellik. Gazdájuk szerint ennyi elég is törzsállománynak, többet nem igazán bírna el a terület. Egy erdésznek és a nyíregyházi vadasparknak adta el az állatait. Hogy mennyiért? A dámnak van elméleti értéke, árát mégis az dönti el, ki mennyit szán érte. Féléves borjúért kérhetnek 70 ezer forintot, tehénért 100 ezret is. A bika ára 80 ezernél kezdődik, amit kora, külleme, agancsa srófolhat fel a csillagos égig. A hullott agancs kilója, amiből remek vadászszerszámokat lehet készíteni, ötszáz és négyezer forint között mozog, egy gyönyörű példány kilövéséért pedig a külföldiek szemrebbenés nélkül hatalmas pénzeket fizetnek.
- De nekem ez nem üzlet, hanem életforma. Hollandiában láttam először dámszarvascsordákat, mégis egy ajándékba kapott őzsutával kezdtem. Így kezdődött, és amíg bírom, maradnak is, mert igen szeretem őket. Fiatal koromtól járok vadászni, de dámot sose lőttem, és már nem is fogok. Nem vinne rá lélek. Volt egy gyönyörű ötéves bikám, akkora aganccsal, mint egy bokor! Idén tavasszal halt meg. Egyik éjjel az agancsa beleakadt a kerítésbe, és felakasztotta magát, miközben megpróbált kiszabadulni. Nem szégyellem, megsirattam.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu