Élő kert

Almából ecetet

Házunk tájaGyőrffy Sándor2005. 08. 12. péntek2005. 08. 12.
Élő kert

Egy kóspallagi olvasónk többek között arról érdeklődik, hogyan készül a gyümölcsecet? Gyümölcsecetet kétféleképpen készíthetünk. Az egyik módszer: bort készítünk a gyümölcsből, és utána szándékosan megecetesítjük. Főleg almából nyerünk így ecetet. A téli tárolásból már romlásnak induló almából vagy a már érett, hullott almából pépesítés után levet préselünk. Ügyeljünk a tisztaságra, mert különösen a tejsavas erjedés baktériumai tönkretehetik ecetünket.
Az almalevet borrá erjesztjük, majd a tíz százaléknál kisebb alkoholtartalmú almabort - ha szükséges, vízzel állítjuk be a kellő arányt - 24-28 Celsius-fokos hőmérsékletű helyiségben, nyílt edényekben, kádakban tartjuk, hogy minél nagyobb felületen érintkezzen levegővel, és az ecetgomba elvégezhesse feladatát. A felületen kialakult hártya - az ecetágy - alól gumicsővel húzzuk le a már élvezhető ecetet.
A második eljárás: az almalevet egyenletesen meleg helyen álló kádakba tesszük, és erjesztjük mindaddig, amíg meg nem érezzük az ecet illatát. Ilyen készítménynek nem olyan jó a minősége, mint az előbbinek. A tisztaságon kívül arra is ügyeljünk, hogy az ecet ne érintkezzen vassal. Fa- vagy üvegedények alkalmasak az erjesztésre. Az ecetágyat sértetlenül hagyva folyamatosan tölthetjük fel a préselt lével a kádat, így mindig lesz almaecetünk. Olyan sok jó tulajdonsága dicséri, hogy megéri a fáradságot.
Az erjesztéskor a rovarok távol tartása is fontos a tisztasághoz, ezért az erjedő levet fedjük le tüllel, amely a levegőt átengedi, de a rovarokat  kirekeszti.
Az almaecet kiválóan fertőtlenít, külsőleg és belsőleg egyaránt alkalmazható. Segíti az emésztést, javítja ellenálló képességünket, szépíti a bőrt, enyhíti a megfázás tüneteit.
Álmatlanság, alvászavar esetén érdemes feloldani egy evőkanál mézben egy teáskanál almaecetet, és fogmosás előtt elfogyasztani.
Ha fáradt a szemünk, készítsünk borogatást egy csésze langyos vízben két kiskanál almaecetből, egy kiskanál mézből, és vattába felszívatva helyezzük a szemhéjunkra.
Amennyiben az erős napsütéstől leégett bőrünk sajog, két liter kellemes hőmérsékletű vízhez adjunk egy csészényi almaecetet, s ebbe mártott pamutruhát tegyünk rá tíz percre. Ha a fájdalom nem enyhül, az eljárást meg lehet ismételni.
Túlsúlyosak étkezés előtt igyanak meg egy pohár vizet, amelybe előzőleg két kiskanál almaecetet kevertek.
Kisebbfajta bőrgyulladás esetén arcpakolást is készíthetünk. Almareszelőn reszeljünk le egy almát, s egy evőkanál joghurttal meg egy kávéskanál mézzel elkeverve kenjük fel arcunkra. Fél óra múlva langyos vízzel mossuk le. Heti egy-két ilyen pakolás hatására az arcbőr bársonyos lesz.
Házilag elkészíthető a következő recept. Egy kilogramm szeletekre vágott almát, két deciliter mézet ötliteres befőttesüvegbe teszünk, langyos vízzel felöntjük, és vászonnal letakarva meleg helyre állítjuk. Néhány nap múlva forrni kezd, és a tetején kialakul a hártyaszerű ecetágy. Ekkor hűvös, sötét helyre visszük az üveget, és hat-nyolc hét múlva a hártyát átszúrva, gumicsővel lefejtjük a kész ecetet. Fűszer gyanánt mindjárt az elején tárkonyt, borsikafüvet, kaprot is tehetünk az üvegbe.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek