Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Különösen az úgynevezett állókultúrákban, így a gyümölcs- és szőlőtermesztésben fontos a talajvizsgálat rendszeres (4-5 évenkénti) elvégzése, hiszen ezek a növények húsz-huszonöt éven át egy helyen tartózkodnak. Az ilyen ültetvények telepítése előtt azért is szükséges a vizsgálat elvégzése, mert különben nem nyerhető hozzájuk állami támogatás. A mintából a vizsgáló laboratóriumban megállapítják a fő tápelemek, így a foszfor, a kálium és a magnézium talajban lévő mennyiségét, amely adatok alapul szolgálnak a trágyaszükséglet meghatározásánál. A talaj nitrogénellátottságára annak humusztartalmából lehet következtetni.
A mintavétel akkor a legeredményesebb, ha a lehető legjobban jeleníti meg az adott terület tényleges tápanyagtartalmával összefüggő jellemzőket. Ennek érdekében nem a tábla egy pontján, hanem a kijelölt területen több, legalább 20-25 helyen veszünk részmintákat, és ezek összekeveréséből állítjuk össze az átlagmintát. A vizsgálatokhoz egy kilogramm talajminta szükséges, s a vételkor fontos, hogy a különböző talajmélységekből azonos mennyiségű talaj kerüljön a mintába. Gyümölcs- és szőlőültetvények telepítése előtt, illetve a már termő kultúrákban a 0-60 centiméteres talajszelvényből vegyünk mintát. Ez esetben azonban külön kell választani a 0-30 és a 30-60 centiméteres rétegből származó mintákat.
Egy-egy minta legfeljebb tíz hektár jellemzésére szolgálhat. Célszerű megtervezni a mintaszedés útvonalát is, amelyet vagy a területre rajzolt képzeletbeli átló, vagy egy V betű két szára mentén jelölhetünk ki. Általában igaz, hogy minél több részmintát veszünk, annál pontosabb képet ad majd a laboratóriumi vizsgálat talajunk tényleges tápanyag-ellátottságáról. Ehhez természetesen előbb be kell járni és alaposan szemrevételezni a területet.
A mintavételhez kézi talajmintaszedő szondák kaphatók, amelyek nagyban megkönnyítik a munkát. (Léteznek mintaszedő gépek is, ezek azonban igen drágák, és aligha használhatók ki.) Ha a mintavétel és a tápanyag-utánpótlás ügyében több tekintetben is felkészületlennek érezzük magunkat, érdemes szakemberhez fordulni, és akár a mintavételt is vele elvégezteni, hiszen nem mindegy, hogyan, milyen minőségben (és milyen költségek árán) készítjük elő ültetvényünk talaját a telepítéshez.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu