Kecskeméti lányok csemegének

A z újdonságnak számító magyar csemegeszőlők egy része már ott van Németországban is, hiszen a németek azonnal rávetik magukat azokra a fajtákra, amelyeket kevesebb permetezéssel meg lehet védeni.

Házunk tájaBozsik József2005. 10. 14. péntek2005. 10. 14.
Kecskeméti lányok csemegének

Ilyen például az Esther, amely a jég hátán is megél. Kékesfekete fürtjei 280-300 grammosak. Külsőre a Nero fajtához hasonlít, korán érik, már augusztus első felében fogyasztható. A peronoszpórával és a lisztharmattal szemben közepesen ellenáll, szürkerothadásra nem hajlamos. A szárazságra érzékeny, ugyanakkor a téli fagyokat mínusz 20 Celsius-fokig jól bírja.
Érdekesség, hogy a Nero fajta, amely korábban csemegeszőlő volt, jelenleg a vörösborszőlő kategóriában szerepel, így az Európai Unió szabályai szerint más elbírálás alá esik, mint a csemegeszőlők. Ugyanis amíg a csemegeszőlőkből új ültetvényeket is létre lehet hozni, a kvótától függetlenül, hiszen "gyümölcsnek" számít, addig a borszőlőkből csupán a már meglévő terület felújításakor lehet új fajtát választani, feltéve, ha az adott fajta telepíthető az adott borvidéken.
A Fanny is Kecskeméten született az Estherhez hasonlóan, és mindkét lány Szegedi Sándor nemesítő munkáját dicséri, csakúgy, mint a Réka, az Éva, a Nóra, a Csilla, az Emőke, az Anna, a Lidi, a Melinda és a Teréz. Napjainkban Hajdú Edit és Ésik Andrásné folytatja a nemesítőmunkát. A Réka szeptember első felében érő, nagy fürtű, sötétkék színű csemegeszőlő. Az Éva szintén nagy fürtű, igen tetszetős jelölt, augusztus második felében érik. A Nóra szeptember második felében érik, tetszetős sárga bogyójú jelölt. A Csilla szeptember első felében érik, borostyánsárga bogyói nagyok, oválisak. Fürtje nagy, szárnyas, laza. Az Emőke szeptember második felében érő, mutatós, sárga színű csemegeszőlő. Fürtje és bogyója igen nagy. Az Anna augusztus második felében érik. Nagy fürtű, nagy bogyójú, sárga színű fajtajelölt. A Melinda kékszőlő, szeptember elejétől fogyasztható, nagy fürtű fajta. A Fanny néhány nappal a Teréz előtt érik. Nagy fürtű, nagy bogyójú, sárga színű fajta. Fagytűrő képessége jó. A Lidi augusztus második felében érik. Fagytűrése kiemelkedő, a gombabetegségekkel szemben közepesen ellenálló fajta. Bogyója közepesen nagy, ovális, piros színű. A Teréz termőképessége kiváló, nagy fürtű, aranysárga bogyójú fajta, amely ellenáll a gombabetegségeknek.
A kecskeméti "szőlőlányok", a Szőlészeti-Borászati Kutatóintézetben, Kecskemét-Katonatelepen folyó nemesítési munka gyümölcsei. Ott megtalálhatóak a kísérleti ültetvényekben, csakúgy, mint az OMMI (Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet) Helvéciai Fajtakísérleti Állomásán és a Domoszlói Fajtakísérleti ültetvényben. Szaporítóanyagukról információt a Szőlő Szaporítóanyag Szövetségtől lehet kapni Abasáron, illetve az OMMI-tól Budapesten.
A Palatina fajta is a német kapcsolat révén vette fel ezt a nevet (korábban Augusztusi muskotálynak hívták). Néhai Kozma Pál professzor és munkatársai a kertészeti egyetemen állították elő. Jó termőképességű, aranysárga fürtű, tetszetős fajta. Télálló képessége kiemelkedő. Peronoszpóra-ellenállósága jó, lisztharmat-ellenállósága gyenge, illetve közepes.
A Nero is kiemelkedik fagytűrő képességében és a gombabetegségekkel szembeni ellenállóságban. Kiváló vörösbor készíthető belőle, de csemegének sem utolsó.
Olvasóink közül sokan szeretik a mag nélküli fajtákat. Nekik jó hír, hogy a Sultanina, a világ legismertebb mazsolaszőlője, a Magnélküli mazsola, a Kismis moldavszkij (jóllehet a neveket nem szabad lefordítani, ez a Moldáviai magvatlan), és Beogradszka besszemena (Belgrádi magvatlan) is ott van már a nemzeti fajtajegyzékben, tehát már lehet szaporítani és telepíteni őket.
Érdemes ezek közül az újdonságok közül választani a telepítések során, akár a kiskertekbe is. Ha a németeknek megfelelnek a magyar fajták, hazájukban is hasznosak lehetnek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek