Kutyaposta

Ígéretünkhöz híven folytatjuk a témát, a kutyaszerelem örömeiről-gondjairól. De mindenekelőtt egy időközben bejelentkező kedves olvasónak küldjük el a feleletet kérdésére: mégis mi az, hogy tüzelés?

Házunk tájaSzücs Gábor2005. 10. 21. péntek2005. 10. 21.
Kutyaposta

Nem valószínű, hogy kutyaszakértő a kérdező, de rendes lap lévén azért megadjuk a választ... A tüzelés egy olyan "tűz", amely nem hagy hidegen egyetlen kutyát sem. Az elnevezés találó, hiszen a nőstény kutya testhőmérséklete valóban megemelkedik ilyenkor, a fiatal és idősebb kutyaúrfikban pedig a szerelem tüze gyúl ki, vagyis mondhatni: a teljes kutyatársadalom lángokban áll... Hát, ilyesmi volna a tüzelés, kedves olvasó. Remélem, emlékszik még valami hasonlóra Ön is...?
A lánykutya az első tüzeléssel lesz ivarérett. Kistestű kutyáknál akár már 7-8 hónaposan sor kerülhet erre az eseményre, a nagytestűeknél az időpont rendszerint kitolódik 1 éves kor utánra. A kutyák általában évente kétszer tüzelnek. Az egyik tüzelési időszak rendszerint február-március hónapra esik, a másik pedig augusztus-októberre. Ebből következik, hogy a kutyák általában ebben a két időpontban szülhetnek, ugyanis az ellési idő meglehetősen rövid: két hónap. Vagyis általában van a tavaszi és van az őszi alom, kivételt képeznek a lelketlen tenyésztők, akik hormonális beavatkozással szinte bármikor ellethetik kutyájukat. Ha lehet, ilyenektől ne vásároljunk kiskutyát.
A tüzelés első szakasza általában egy hétig tart, s leginkább az elszórt vércseppek jelzik. Ezt a lakásban tartott kutyák gazdái veszik észre; ajánlatos ilyenkor fokozottabban ügyelni a higiéniára. A második hét-tíz nap a legalkalmasabb a fedeztetésre, tehát ha szeretnél kölyköket, ilyenkor kell a lány és a fiú kutya találkozóját létrehozni, ha viszont nem szeretnél szaporulatot, akkor ez idő alatt érdemes a kutyát valamilyen biztos helyre zárni.
A tüzelés pár hete legtöbbször átvészelhető, de ha mégsem lehet kizárni a nem kívánt szaporulat lehetőségét, akkor két megoldás van. Az egyik átmeneti, a másik visszafordíthatatlan. Az előbbiekről már szóltunk az előző Kutyapostában, most következik a másik lehetőség, az ivartalanítás.
A műtét rutin jellegű, egy hét alatt a kutya el is felejti az egészet, szövődménye ritkán van. Ekörül számos tévhit létezik. Leggyakrabban azt hiszik, hogy legalább egy szülést meg kell ezzel várni. Ez azonban nincs így, sőt egyes vélemények szerint a korai ivartalanítás (early spaying) számos előnnyel bír. Az USA-ban - ahol a mindent elárasztó permánia miatt a tüzelő kutyánk miatti felfordulás is akár kártérítési pereket vonhat maga után - a szukát már négy hónapos korától ivartalanítják. Szerintük ugyanis az így ivartalanított kutyáknál kevesebb a tejmirigydaganat, az állat jóval tovább marad játékos, a csontok növekedése időben elhúzódik, s az állat várható életkora is növekszik.
További tévhitek az ivartalanítás körül:
- Ha a kutyám először korcs kutyától szül, többé nem lehetnek fajtatiszta kölykei!
Ez egy igazi butaság. Ha a drága, fajtatiszta kutyát életében először a legbizonytalanabb származású útszéli keverék fedezi be, akkor is szülhet a későbbiek során fajtatiszta kölyköket egy fajtatiszta apától.
- Nem engedem kivenni a műtét során a petefészkeket, csak elkötni, mert ez kíméletesebb!
Az elkötés esetenként súlyosabb szövődményekkel járhat, mint a petefészkek eltávolítása, arról nem is beszélve, hogy az elkötés nem akadályozza a tüzelést.
Érdekes, veszi észre a Kutyapostás, lám, már másodszor ír a nem kívánt terhességről... Remélem, egyszer majd e rovatban is szóba kerül a kívánatos gyermekáldás. Jó volna. Csakúgy, mint az embertársadalomban...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek