Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Morfin terem több mint háromszáz hektáron Kiskunhalas határában. Az itteni laza, homokos talajok különösen kedveznek a máknak. Kitörési pontot látnak a gazdák az értékes növényben.
- A morfin szó hallatán veszélyt sejt az ember: vajon hogy lehet úgy termeszteni a kábítószer-tartalmú növényt, hogy illetéktelenek ne férjenek hozzá? - kérdezem Csizmadia Lászlótól, a termelés szervezőjétől.
- Természetesen nagyon szigorúak a feltételek: zárt rendszerben, szerződés alapján, behatárolt, csak öt hektárnál nagyobb egybefüggő területen, állandó ellenőrzés, mezőőri szolgálat mellett lehet ilyen céllal mákot termeszteni - válaszol a szakember. - Virágzástól a tok beszáradásáig különösen indokolt a folyamatos, szigorított őrző-védő rendszer. Amerikai filmekben lehet látni, hogy a kábítószer-tolvajok ilyenkor szokták kiszúrni, megkarcolni a tokot, hogy kifolyjon a morfintartalmú tejnedv. Szerencsére nálunk elvétve fordul elő ilyesmi, minden gyanús elemet igyekszünk távol tartani.
- Bár a bódító mákteát elődeink évszázadok óta ismerik, bizonyára a hagyományostól eltérő fajtákat igényel a morfint adó mák termesztése.
- Célzottan nemesített fajtákat vetünk. A vetőmagot tőlünk kapják a gazdák, szerződés alapján, szigorúan ellenőrzött mennyiségben, és a fölösleget vissza kell juttatniuk. Akinek nincs saját gépparkja, annak megműveljük az ültetvényét: tavaly óta már a betakarítást is speciális kombájnnal végezzük. A termést helyben raktározzuk, majd Tiszavasváriba szállítjuk, ahol kinyerik belőle a gyógyszerhatóanyagot.
- Mit hoz a mák a konyhára a termelőnek?
- Közepes termésátlag esetén hektáronként 150-200 ezer forint nyereséget nyújt a termelőnek, míg egy hagyományos növény, támogatás nélkül, legfeljebb öt-tízezret.
Bakacsi Géza fűszerpaprika-termesztéssel foglalkozik Kiskunhalason, ám a sorozatos piaci botrányok miatt pihennek az őrlőmalmok, többtonnányi gyönyörű piros, hamisítatlan paprika vár értékesítésre.
- Nem lehet egy lábon állni - jelenti ki a gazda. - Négy évvel ezelőtt az elsők között kapcsolódtam be az integrált máktermesztésbe, kísérletképpen néhány hektárnyi területtel. Idén már hatvan hektáron vetettem mákot. Tavaly vásároltam egy betakarítógépet, nagyon drága volt, mégis azt mondom, hogy jól döntöttem. Tíz-tizenöt hektárt tud learatni naponta. Kézi erővel ehhez száz ember kellett volna. A mák most jövedelmező, de ki tudja, mi lesz jövőre.
- Rajtunk kívül csak néhány ország - Spanyol-, Francia-, Csehország - termelheti a morfinmákot az unióban, és ezt érdemes kihasználnunk - veszi át a szót Hangya József, az ICN Magyarország Rt. körzetfelügyelője. - Csehországban például harmincezer hektáron foglalkoznak vele, és százezer hektárra szeretnék bővíteni a termelést. Ha a magyar termelők is időben kapcsolnak, szép tortaszeletet tudnánk kihasítani a világpiacból. Itthon tavaly már tizenötezer hektáron vetettek mákot, s mivel nagyon jó termés volt, idén tízezer hektárra csökkentette a feldolgozó a területet.
- Úgy hallom, a területszűkítéshez az átvételi ár visszaesése is hozzájárult. Mit fizet most a cég a termésért?
- Tavaly 260 forintot adtunk egy kiló tokostul leszedett mákért. Idén a gépi szedés folytán átlagosan 220 forintra csökken az ár. A cég állja és garantálja a szerződésben rögzített átvételi árat, nincs tehát ingadozás, mint a fűszerpaprikánál vagy a paradicsomnál. Elsősorban a megfelelő nitrogén kijuttatásával lehet szabályozni a hatóanyag mennyiségét és minőségét, a morfin ugyanis az egészséges növény levélzetében hatékonyabban termelődik, és ahogy érik, lassan halad felfelé a tokba. Minél rövidebb szárral szedjük le, annál több benne morfin. Arra is kell vigyázni, hogy a tokot ne szúrja meg a máktok-ormányosbogár, mert akkor az értékes tejnedv kifolyik belőle, és veszteséges lesz a termelés.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu