Oltványt vagy vesszőt?

Elsősorban csemegeszőlőt érdemes telepítenünk a házikertben a család ellátására. Homoktalajba, ahol a szőlő ellenáll a szőlőgyökértetű fertőzésének, előgyökereztetett sima vesszőt (gyökeres európai vesszőt) ültessünk, a nem ellenálló kötött földbe viszont oltványt tegyünk. Gyakori az előgyökereztetés nélküli sima vesszős telepítés is, ami egyszerűbb és olcsóbb ugyan, mint a gyökeres, azonban bizonytalanabb az eredése.

Házunk tájaValló László2005. 10. 28. péntek2005. 10. 28.
Oltványt vagy vesszőt?

Ha faiskolában vásárolunk szőlőszaporító anyagot, ügyeljünk rá, hogy jól fejlettet és egészségeset vegyünk. Fontos, hogy különbséget tudjunk tenni a gyökeres európai és az oltványvessző között, mert nemcsak árban térnek el, hanem abban is, hogy milyen talajba ültethetők. Oltványszőlő esetében az oltásforradás helye igen szembetűnő, míg gyökeres európainál a vesszőalap hasonló ahhoz, de kevésbé kiterjedt.
Házikerben célszerűbb minden tőkének külön gödröt ásni a telepítéskor. Az erőgéppel végzett hatvan centiméteres mélyforgatás nagyobb ültetvények létesítésekor kifizetődő. Az ültetőgödör ajánlott mérete: 60x60x60 centiméter.
Ha módunkban áll, érett istállótrágyával töltsük föl az ültetőgödröt. Gödrönként akár öt-hat kilót is kiszórhatunk. Nagyobb hányadát terítsük el a gödör alján, a többit keverjük el a kiásott földdel, és úgy temessük vissza. Istállótrágya híján foszfor- illetve káliumműtrágyával alapozzuk meg a növény növekedését. Ezekből most a szőlőbe ajánlott mennyiség kétszeresét vegyük egy négyzetméterre (gödörre) számolva, és a szerves trágyához hasonló módon terítsük el a gödörben.
Ültetés előtt kissé metsszük vissza a szaporítóanyag oldal- és talpgyökereit, a sérülteket vágjuk vissza az ép, egészséges részig. A gyökeres vesszőn vagy oltványon az előző évben fejlődött vesszők közül a legerősebbeket metsszük egy-két világos rügyre, a többit tőből távolítsuk el. Az ültetésre előkészített és visszatemetett gödör földjéből háromszög alakban ássunk ki annyit, hogy a szaporítóanyag kényelmesen beleférjen. A háromszög alakú gödör egyik csúcsa éppen a kijelölt tőke helyére essen. A gödör aljára kis halmot húzzunk, erre tegyük a gyökeres vessző talpát. Talpgyökereit rendezzük el körben, majd részletekben húzzuk rá a talajt, miközben minden részletet jól megtaposva tömörítsük a földet az oltványhoz.
Homokon eredményesnek bizonyult, így ajánlható a mély telepítés, amikor az európai vesszőt úgy ültetik, hogy felső rügye három centiméterrel a talajszint alá kerül. Oltványnál viszont az a jó, ha az oltási hely két-három centiméterre van a talajszint fölött. A szaporítóanyag földből kiálló részét föl kell kupacolni, azaz tíz centiméteres földhalommal takarni, ami megvédi a fölső rügyeket a fagytól és a kiszáradástól.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek