Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Azt mondják, a kecske a szegény ember tehene, az állat teje pedig a királyok eledele. Ez valóban így van, hiszen a kecsketej különösen sok vitamint, nélkülözhetetlen aminosavat tartalmaz, alkalmas az anyatej pótlására, betegség utáni lábadozás elősegítésére, sőt kozmetikai készítmények gyártására is.
Kecskepörkölt polentával, gidasült borókamártással, kecskesült babos káposztával, grillezett kecskesajt zöldségekkel, tárkonyos kecskeragu leves, alföldi kecskehúsos, meggyes kecskesajt torta és tokaji borban érlelt kecskesajt. Mindezek a finomságok szerepelnek a Benczúr Hotel éttermének az étlapján, melynek kínálata egyedülinek mondható a hazai vendéglátásban. Vadász László, az étterem igazgatója szerint a kecskehúsnak és tejtermékeknek ott a helyük az egészséges, változatos táplálkozásban, viszont előtte azokat meg kell ismertetni az emberekkel.
A kecskesajt különösen értékes és finom csemegének számít, amiből még parfét is készítenek az étterem kitűnő szakácsai. A kecskehús fogyasztása szintén egészséges, mert könnyen emészthető, ráadásul bio módon előállítható, hiszen az állat növényi takarmányait vegyszerekkel nem kezelik. A húsból változatos ételeket lehet főzni, sütni, csak egy kis fantázia kell hozzá. Abból az étterem szakácsai nem szenvednek hiányt, elővették a régi magyar recepteket, és azokat a mai kor ízléséhez igazították.
A kecsketenyésztésben óriási tartalékok vannak, derült ki az idei Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállításon és Vásáron, az OMÉK-on, ahol húsz tenyészet mintegy száz állatát csodálhattuk meg. Mivel a kecsketartók fő bevételi forrása a tej, a fajtaválaszték is ez a célt tükrözi. Tejelő barna magyar, tejelő fehér magyar, tejelő tarka magyar, magyar nemesített, alpesi, szánentáli, búr, anglo-núbiai és kameruni törpe fajták szép egyedei sorakoztak az állatbemutatón. A jó genetikai képességű fajták kiválasztása nagyon fontos, hiszen a szaporaság és a tejtermelés növelésében még hatalmas lehetőségek rejlenek. Megfelelő fajtával, takarmányozással és korszerű technológiával megalapozható a jövedelmező termelés. Ennek ellenére a gazdálkodók arra panaszkodnak, hogy a bevételek arra sem elegendők, hogy fedezzék a tartási költségeket. A hat hónaposnál idősebb nőivarú egyedek után kapott 1600 forint támogatás csak csekély mértékben segített a gondokon, és tavaly elmaradt az első osztályú minőségi tej 20 forintos literenkénti támogatása is. Ez értékesítési gondokat okozott, sokan felhagytak a tartással, mert szerintük 60-70 forintért nem éri meg kecsketejet termelni.
Kedvező változást az uniós csatlakozás sem hozott, sőt a kecsketenyésztők hátrányba kerültek. A Magyar Kecsketenyésztő Szövetség kifogásolja, hogy amíg a juhtartók uniós normatív támogatásban részesülnek, addig a kecsketartókról megfeledkeztek. Az természetesen nem vigasz, hogy egyik újonnan csatlakozott országban sem támogatják a kecsketartást. Reményre ad okot, hogy a szövetség kezdeményezésére a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium megkereste az EU illetékes főigazgatóságát, azt kérve, hazánkat is sorolják be a kecsketartást támogató régiók közé.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu