Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A magyar vetőburgonya-piacot már harminc évvel ezelőtt elfoglalták a hollandok, a hazai vetésterület háromnegyed részén három holland fajta uralkodik: a Desirée, a Cleopatra és a Kondor. Az idei termés szép volt, 30-35 forintért adják a krumpli kilóját a terméktanács tagjai, tudtuk meg Polgár Zsolttól, a keszthelyi burgonyakutatási központ igazgatójától. Sokan ennél is olcsóbban vesztegetik, hogy minél előbb bevételhez jussanak és ne legyen gondjuk a tárolásra. Ezt pedig kihasználják a kereskedők, akik a piacon akár a duplájáért is értékesítik a burgonyát.
Házikertekben sokan ültetnek apró szemű bioburgonyát. Ezt miniburgonyának hívják. A kisméretű vetőburgonya 150 szeme, ami másfél kilót nyom, ugyanolyan potenciális biológiai értékkel rendelkezik, mint a szabad földön termesztett, termetes gumójú 25 kiló vetőkrumpli. A miniburgonya jól szállítható, nem kell óriási erőt kifejteni a cipeléshez raktározáskor és ültetéskor, ezért népszerű, főleg az idősebb gazdák körében. Egészségessége révén pedig biztos a hozama. Igaz, drágább is, mint a hagyományos vetőgumó.
Polgár Zsolt összeráncolt homlokkal jegyzi meg, hogy nagyon összeszűkült a vetőburgonya termőfelülete. Az innen származó vetőburgonya csupán a hazai árutermő burgonyaföldek 15-20 százalékára elegendő. Az étkezési burgonya alacsony nagykereskedelmi ára miatt a gazdák megpróbálnak úgy takarékoskodni, hogy például a saját maguk által termesztett burgonya egy részét, az apraját használják vetőkrumplinak. Ez pedig óriási veszélyeket rejt magában, hiszen az ilyen vetőkrumpli biológiai értéke alacsony, fertőzött a leromlást okozó különféle vírusokkal, ezáltal gyér lesz a termés, és így a gazda könnyen veszteségessé válhat. A sikeres termesztés alapja a magas biológiai értékű vetőgumó.
A Nemzeti fajtajegyzékben egész sor magyar fajta is szerepel. Ám hiába jobbak a magyar fajták, mint a hollandok, például a vírustűrő-képesség szempontjából, a magyar gazdák nem is tudják, hogy léteznek világszínvonalú hazai fajták, helyettük a kereskedelemben kapható holland gumókat ültetik. Az évtizedekkel ezelőtt elvesztett magyar vetőburgonya-piacot hihetetlenül nehéz visszaszerezni, akár csak részben is.
Holott a magyar fajták ellenálló-képessége nagy a leromlást okozó vírusokkal szemben. (Ez alól csupán a Somogyi kifli a kivétel.) Középkorai érésűek, és kiváló asztali minőséget adnak. Általában jól ellenállnak a burgonyavarasodás gombabetegségnek. A White Lady fajta például ellenálló a burgonyavész kórokozójával, a fitoftórával szemben, valamint a fonálférgekkel szemben. Ez utóbbi tulajdonsággal rendelkezik a Hópehely és a Kánkán fajta is. A Rijoha (amelynek a neve korábban Százszorszép volt, ám az uniós csatlakozás után új nevet kellett neki adni a spanyol forgalmazás miatt) és a Hópehely egyaránt jól tűri a vízhiányt és a rekkenő nyári hőséget. Értelemszerűen az óceáni álomklímán "edződött" holland fajtákat nem nemesítették ilyen éghajlati tényezők eltűrésére.Arról már nem is szólva, hogy a különböző burgonyafajták különféle típusú ételek elkészítésére kiválóak. Egyre terjed az A-B-C csoportosítás a vásárlók körében is.
Az A főzési típus gumói nem esnek szét a főzés hatására. Ilyen például a Somogyi kifli, amely legjobb krumplisalátának, hidegtálakhoz, héjában sütve és rakott burgonyának. A B főzési típusba a nem szétfővő burgonyák tartoznak, amelyek kiválóak főtt krumplinak, rakott burgonyának, leveseknek, főzelékeknek. Ide tartozik a Góliát, a Lorett (korábban Lilla), a Hópehely és a Kánkán. A C típusba a kissé lisztes burgonyák tartoznak, amelyekből pürék, tészták készíthetők. Ezenkívül olajban sütve hasábburgonyának, chipsnek, valamint sütőben sütve kiválóak. Ide tartozik a White Lady és a Százszorszépet utódló Rijoha.
Polgár Zsolt végül kissé fanyar humorral megjegyezte, hogy akkor lenne jó világ, ha itthon is megbecsülnénk értékeinket. Akkor a magyar paprikás krumpli körül így sorakoznának a hozzávalók: aperitívnek barackpálinka, az ételhez makói hagyma, szögedi paprika, keszthelyi krumpli, gyulai kolbász. Végül pedig ebéd után kiváló magyar bor.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu