Élő kert

Tavasz az ablakban

Házunk tájaGyőrffy Sándor2006. 02. 03. péntek2006. 02. 03.
Élő kert

Amikor még kopasz a kert és jobb a lakásból nézni, tavaszt varázsolhatunk ablakunkba. A napsütötte, keletre, délre, nyugatra néző ablakot érdemes kívülről megtoldani a falba szilárdan illeszkedő tartókra szerkesztett vázzal, amelyet üveg borít. A virágcserepek méretének megfelelő polcokat szereljünk fel, és jó, ha a fenékrészre egy pontosan illeszkedő vízhatlan tálcát helyezünk, amelyet kaviccsal szórhatunk be. A felesleges vizet ez a tálca felfogja, és időközönként kimosva mindig tetszetős alapot nyújt a cserepeknek.
A növényeket könnyen tisztítható mázas cserépbe ültessük, amelynek az alján vízelvezető lyuk van. A cserépben lévő földet fedjük be vékonyan gyöngykaviccsal vagy perlittel, hogy óvjuk a konyha tisztaságát, de lazítani tudjunk a földön, ha a növény úgy kívánja.
Vethetünk cserépbe például metélőhagymát (snidlinget). Csöves levelét apróra vágva körözöttek, húsok ízesítésére, díszítésére egész éven át felhasználhatjuk. Márciusban kell elvetni a magját húsz centiméteres sortávolságra, tetőlécet taposva az elmunkált talajba. Az öt centiméter széles, egy-két centiméter mély sávba szórjuk az apró fekete magot, két-három grammot számítva négyzetméterenként. Rostált komposzttal takarjuk a magvakat, s ha szükséges, még takarás előtt öntözzük be kamillás vízzel. A biztonságosabb palántaneveléshez február végén szaporítóládába sűrűn vetjük a magot, és három-négy szálas csomókban palántázzuk ki végleges, illetve nyári helyére. Ősszel a fagyok előtt ezeket a megerősödött töveket ültetjük cserépbe és visszük a konyhába, ahol még virággal is megörvendeztet bennünket.
Nevelhetünk petrezselymet is cserépben. Levelének C-vitamin-tartalma vetekszik a zöldpaprikáéval, és étvágygerjesztő, vesetisztító hatásánál fogva még gyógynövényként is tisztelhetjük. A hajtatása igen egyszerű: az ősszel felszedett gyökerekből az apróbbakat cserepezzük be, ahol kihajtanak, és folyamatosan szedhetjük a leveleket.
Úgy tartják, a fűszernövények igazi zamatát csak a friss növény adja meg, ezért érdemes egy-egy cserépben elhelyezni ablakkertünkbe a gyakrabban használtakból. A kakukkfüvet márciusban langyoságyba vetjük, és nyár elején palántázzuk ki. Dugványozással, tőosztással is szaporítható. Hajtatáshoz cserépbe palántázzuk a növényt, és úgy helyezzük az ablakba.
A borsfű magját március végén szabad földbe vetjük, 25-30 centiméter sortávolságra, egy-másfél centiméter mélyre. A növényeket nyolc-tíz centiméterre ritkítjuk kelés után. Ekkor beültethetjük cserépbe is, és a földbe süllyesztve neveljük. Még a fagyok előtt vigyük be a konyhába. A szurokfüvet is érdemes becsalogatni a konyhánkba, mert olaszos ételekhez pirosas virágú hajtásai adják a fűszert. Teája étvágygerjesztő, idegnyugtató és köhögéscsillapító hatású.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek