Pirítva sajtolt tökmag

Nem hivalkodó a címke a félliteres műanyag flakonon, százszázalékos tökmagolaj van benne. A termék gazdája Németh Zsolt, fiatal őstermelő, aki a kilencvenes évek elején döntött úgy, hogy a mezőgazdaságból fog megélni. A zalaegerszegi piacon jól ismerik a standját. Nyolcféle méz, propolisztinktúra, virágpor, tökmagolaj, sajtolttökmag-pogácsa, dióbél, dióolaj a kínálata. Értékes termékeihez ismeretterjesztő szórólapokat mellékel, s egyre bővül törzsvásárlói köre.

Házunk tájaBozsér Erzsébet2006. 02. 24. péntek2006. 02. 24.
Pirítva sajtolt tökmag

Erdészeti és méhészeti szakmunkás, szüleitől pedig a kertészkedést sajátította el. Úgy formálgatja Alsónemesapátiban lévő gazdaságát, hogy ne legyenek holt időszakok és kiegészítsék egymást a tevékenységek. Méhészetét fokozatosan fejleszti, jelenleg 110 méhcsaládja telel. Vándorméhész, de a ház körül is alakított ki többhasznú méhlegelőt két és fél hektáron. Fő növénye a diófa, közötte fenyővel, amit apránként karácsonyfaként értékesít. Mire felcseperednek a gyümölcsfák, nem zavarják őket a tűlevelűek. A terület karbantartását úgy könnyítette meg, hogy a földet bevetette fehérherével, amely legfeljebb húsz centiméteresre nő meg, s illatos virágaira szívesen járnak a méhek. Hisz a dióban. Igaz ugyan, hogy nyolc-tíz év alatt fordul termőre, de a termését egészen jól el lehet adni, értékes olaját egyre többen kedvelik. Olaszországban és Franciaországban saláták ízesítésére használják a dióolajat, s bár hazánkban ennek nincs hagyománya, az újdonság vonzónak tűnik. A diófa nem sok munkát ad gazdájának, a termés betakarítása pedig gépesíthető: soklyukú, porszívószerű masinával lehet összegyűjteni a lehullott diót. Ráadásul abban az időszakban ad elfoglaltságot, amikor a méhészeti idény elcsendesedik. Ezért további telepítéseket tervez, háromezer csemete már készen áll az ültetéshez.
Hasonlóan vélekedik az olajtökről is. Apósával közösen hatvan hektárról gyűjtik be a héj nélküli tökmagot. Egy részét az egyik göcseji kis faluban épült új olajütőben dolgozzák fel az őrségi, hetési, göcseji tradíció szerint, ami egyenlő a pirítva sajtolással. A zöldesbarna olaj nem tartalmaz tartósítószert, és a szakirodalom szerint jótékonyan hat az egészségre. Nincs párja a vele fűszerezett savanyú káposztának, hagymás babsalátának, burgonya- és egyéb salátáknak. Az olajpogácsa a reformkonyhában találta meg a helyét: kenyérsütéshez, "töpörtyűs" pogácsa készítéséhez fedezték fel a könnyen omló, pirított étekre emlékeztető illatú mellékterméket.
Amikor azt kérdem, meg lehet-e élni mindebből, a válasza: nagyon szerényen. Ha nagyobb figyelmet kapnának ezek a nagy biológiai értékű, hagyományos magyar termékek, hosszú távra lehetne tervezni. Mert most óriási erőfeszítésekkel képes csak ötről hatra jutni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek