Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Télen gyakran előfordul, hogy a drága kerti szerszámok némelyike megrozsdásodik a nyirkos, hideg kamrában, és tavaszra használhatatlanná válik.
Hogy elkerüljük a kellemetlen meglepetéseket, tegyünk a szerszámos ládába egy darab faszenet vagy krétát, ami leköti a nedvességet. Ha megtörtént a baj, és eszi már a rozsda a kapát, a lapátot, szappanoldatba mártott fémgyapottal könnyen eltávolíthatjuk a foltokat. Összegyűrt alufólia is megfelel erre a célra, ha eszközünket még csak kóstolgatja a rozsda. Mivel a petróleum kitűnő rozsdagátló és -tisztító, rengeteg kárt, felesleges munkát megelőzhetünk, ha petróleumos ruhával gyakran áttöröljük kerti szerszámaink fémrészeit.
Dédapáink jól bevált fémtisztogató praktikáinak se szeri, se száma: drága vegyszerek helyett jól elboldogulhatunk a ház körül található anyagokkal. A vas- és acéleszközöket többek között olívaolaj és korom keverékével átdörzsölve védhetjük meg a rozsdától. Ha az acélt bekenjük olajjal, és kis ideig rajta hagyjuk, majd finom dörzsölőpapírral áttöröljük, ismét használhatóvá válik a régi szerszám. Ha a rozsdás vasat petróleumba áztatjuk, majd lecsöpögtetjük, és megsúroljuk forró homokkal, eltűnnek az oxidálódott foltok. A szöget megóvhatjuk a rozsdától, ha láng felett izzítjuk, majd kihűlve belemártjuk hideg lenolajba. A berozsdásodott csavarokat sem kell eldobnunk, ha alaposan bekenjük petróleummal vagy terpentinnel, és megvárjuk, amíg az beszívódik az anyacsavarba. Miután kalapáccsal egyet-kettőt ráütünk az anyára, könnyen szétszedhetjük a csavart.
A fém kézifűrész fogait nem csupán azért ajánlatos megolajozni, hogy ne fogja őket a rozsda, hanem hogy könnyebben elvigye a keményebb fát is. Ha a fedél alá mentett vas és kovácsoltvas kerti állványokat, virágtartókat többször bekenjük vazelinnal, megóvhatjuk őket az enyészettől. Az agyonhasznált, de még munkaképes metszőollónk vágórésze gyakran erősen elszíneződik, visszanyeri azonban a fényét, ha ecetes-sós vizes oldatba áztatjuk, majd tiszta vízzel leöblítjük, és beolajozzuk. A talicskára nyáron maszatolódott kátrányt könnyen eltávolíthatjuk egy lenolajjal átitatott ronggyal; ha nincs kéznél lenolaj, petróleumot is használhatunk erre a célra.
Ha a nagyszülőktől örökölt, kamrában tárolt régi alumíniumeszközök megfeketednek, ne dobjuk ki őket, mert félbevágott citrommal jól átdörzsölve visszanyerik a világos színüket. A régi fémtárgyaknak csaknem kivétel nélkül szép fényük lesz, ha lisztbe mártott puha ronggyal megsúroljuk, majd egy tiszta ruhával áttöröljük őket. Ha a zöld rozsda ellepte az öreg réz- vagy alpakkaeszközt, tartsuk jó ideig spirituszláng fölé, utána könnyen eltávolíthatjuk róla a szennyeződést. Erősen oxidálódott réztárgyakat tisztíthatunk szalmiákoldattal vagy ecet-só pépjével, és ecetsavban is jól oldódik a rézrozsda. Ha csillogóvá szeretnénk varázsolni például egy megfeketedett sárgaréz kilincset, mossuk le meleg vizes citromléoldattal. A régi pléheszköz, bádogdoboz homok és ecet pépjével átdörzsölve szintén fényes lesz, ha leöblítjük vízzel, majd száraz ronggyal jól áttöröljük.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu