Aranylabda: Rodriék csalásáról beszélt egy szavazó újságíró
origo.hu
Családi gazdaságokban a juhok általában ősszel ivarzanak, így az őszi fedeztetések utáni bárányszaporulat - öthavi vemhesség után - február környékén a legnagyobb. Az, hogy majd mennyi húsvéti bárányunk lesz, függ az anyák tartásától, még inkább takarmányozásától, de igen sok bárány pusztul el már elléskor a szülőútban vagy élete első napjaiban, ezért nagyon fontos, hogy ilyenkor fokozottabban ügyeljünk, figyeljünk az állatokra. A juhász érdeke ez, hiszen a bárány a fő bevételi forrása.
Ellés idején az anyát ne zavarjuk. Ha az ellés szabályosan folyik le, ne avatkozzunk be, legfeljebb a lábak megjelenése után a magzat enyhe húzásával segítsünk, mert fertőzhetjük a szülőutat. Ellés alatt a legtöbb juh fekszik, de gyakran előfordul, hogy amikor a bárány megjelenik, az anya feláll, lábait szétterpeszti, hátát púposítja, és a bárány a hasprés hatására jut ki a külvilágra. A köldökzsinór magától elszakad; ha mégsem, nyolc-tíz centiméter hosszúra hagyva lezúzzuk, majd a csonkot fertőtlenítjük.
Ikerelléskor az első bárányt fél óra múlva (néha jóval előbb, akár két-három perc múlva is, máskor jóval később, akár két-három óra múlva) követi a második. Az ellés utószakaszában távozik el a magzatburok. Ezt a folyamatot ne siettessük húzással, ám ha ellés után hat órán belül nem távozik el, akkor szóljunk az állatorvosnak.
A juh a medence kedvező anatómiai alakulása folytán legtöbbször könnyen, segítség nélkül ellik. Ha azonban a vízhólyag megjelenését nem követi a bárány, a magzat fekvése legtöbbször rendellenes. Ilyenkor állatorvosi segítségre van szükség. Ha az anya nem tűri a szoptatást, mert a nagy tejnyomás vagy más ok miatt az fájdalmat okoz neki, kíméletesen végezzünk előfejést.
Előhasi anyákat az első szopások idején gyakran nyugtatni kell. Jó módszer, ha az egyik hátulsó láb felemelésével helyben tartjuk, míg báránya szopik, és egy-két ilyen kísérlet után már nincs gond. Ha az anya nem nyalja le bárányát, száraz szalmacsutakkal vagy törlőruhával töröljük szárazra.
Az első szopás (vagy itatás) előtt a tőgyet gondosan meg kell tisztítani. Életfontosságú a bárány számára, hogy az első napon legalább két deciliter föcstejhez jusson. Az egyet ellő anya tejtermelése két hét után, az ikreket ellőé tíz nap múlva tetőzik. Ivóvíz és nyalósó mindig legyen a szoptató, illetve tejelő anyajuhok előtt.
Az életerős merinó bárányok 3,5-4,5 kilogrammal születnek, a kosbárányok általában fél kilóval nehezebbek a jerkéknél. Az újszülött első tápláléka a föcstej, mely a későbbi tejnél nagyobb fehérje- és zsírtartalmú, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdagabb, olyan ellenanyagokat tartalmaz, melyek a bárányt a környezetében mindig jelenlévő kórokozóktól megvédik, és emellett elősegíti a bélszurok távozását is. Az anya teje négy-öt napig föcstej összetételű, tehát igen fontos, hogy a bárány a születése utáni első két napon minél több föcstejhez jusson, azért is, mert az immunitást adó anyagok felszívódása 36-48 óráig tart.
Ha valamilyen ok miatt dajkaságba kell adnunk a bárányt (az anya betegsége, elhullása, kevés teje, hibás tőgye, hármas ikrek), ezt ellés után mielőbb tegyük meg, mert öt-hat óra elteltével az anya már nem fogad be más bárányt. Könnyebb a befogadás, ha az idegen bárányt bekenjük a fogadó anya ellési váladékaival, és a saját bárányt a dajkaságba adottal bundájuknál fogva összedörzsöljük.
A bárányok többsége kéthetes korban kezdi kóstolgatni a szénát és az abrakot. A merinó anyák átlagosan napi 0,6-0,7 liter tejet termelnek, ez a bárány szükségletét kéthetes koráig fedezi, utána már tápot és szénát is eszik.
origo.hu
borsonline.hu
travelo.hu
hirtv.hu
teol.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
mandiner.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu