Ismét napfényre került a Kéri család titka
magyarnemzet.hu
Major Jánosné, Debrecen
A szobanövények többségén, főként a bő levű (pozsgás) szárú és levelű egyedeken megjelenő fehér, habszerű kártevő a vándor pajzstetű. A többi pajzstetűhöz hasonlóan ez a kártevő is a levelek és hajtások szívogatásával gyengíti a növényeket. Károsítása következtében a megtámadott részek torzulnak, növekedésükben visszamaradnak, súlyos esetben részleges vagy teljes levélhullás, valamint a hajtások pusztulása is bekövetkezhet. A kártevő ragadós mézharmatot választ ki, amelyen másodlagos kártevők és kórokozók, valamint a por és a különböző szennyeződések is megtapadhatnak. A vándor pajzstetű kedvező körülmények között gyorsan elszaporodik, és minden szobanövényre átterjedhet. Ezt megelőzhetjük, ha a megtámadott növényekről (lehetőleg a környezetükben lévőkről is!) langyos vizes vattával ledörzsöljük a kártevőket és ragacsos ürüléküket. Mivel a levélhónaljakban és a nehezen hozzáférhető helyeken megtapadhatnak a pajzstetvek, ajánlatos többször megismételni a lemosást. Hatékonyabb a védelem, ha a vízbe a tetveket károsító, magas káliumtartalmú mosószappant is teszünk (másfél százalékos oldatot készítünk). De ez a viaszos levelű fajták esetében (citromfélék, babér, viaszvirág) nem javasolható, mert oldja a védő viaszréteget! Rájuk vonatkozóan csak a vizes lemosás ajánlható. Makacs fertőzés esetén a megtisztított növényeket hetenként lepermetezhetik a pumpás kivitelben kapható Vektafid A/E vagy Vape-Garden Fito pajzstetűirtó szerek valamelyikével, (többször megismételve). Gondos kezelés következtében egy hónap alatt eltüntethetők a tetvek, amelyek újabb megjelenése ellen a növények gyakori lemosásával és a levegő párásításával védekezhetünk.
Kemenesi Balázs, Paks
Olvasónkhoz hasonlóan sokan érdeklődnek, hogy hol vásárolhatnának betegségeknek ellenálló, régi, jóízű gyümölcsfajtákat. A hagyományos fajták iránti érdeklődés újraéledése szerencsére a faiskolák fajtakínálatát is kedvezően befolyásolja, így egyre több helyen találkozhatunk ezekkel a régi jó fajtákkal, illetve több faiskolában jelzik, hogy megrendelésre előállítják a kért oltványokat. Mivel a helyi adottságokat (az oltványok megfelelő alanyának megválasztásán túl) a hasonló termőhelyi adottságok között nevelt oltványok tűrik és hasznosítják a leghatásosabban, legjobb, ha az ültetési hely körzetében, megbízható helyen állítják elő a csemetéket. A Gyümölcstermesztési Kutató-Fejlesztő Kht. fajtafenntartó anyatelepein beszerezhető egészséges (vírusmentes) és fajta azonos szemzőhajtás, illetve megrendelhető a kész gyümölcsoltvány is. A kajszi- és szilvafajták Cegléden (2700 Cegléd, Szolnoki u. 52., telefon: 06-53/322-014), az alma-, meggy- és cseresznyefajták Újfehértón (4242 Újfehértó, Vadas-tag 2., telefon: 06-42/290-822), a dió-, mandula-, őszibarack- és körtefajták Érd-Elviratelepen (levélcím: 1223 Budapest, Park u. 2., telefon: 06-1/362-1572) rendelhetők meg.
Bogdán Hubertné, Vác
A mosószóda tulajdonképpen nátrium-karbonát, amely vegyület a környezetre sokkal kevésbé veszélyes, mint a szintetikus mosószerek. Kiváló vízlágyító hatású áztatószer, használatával jobb a mosószerek szennyeződést fellazító, zsíroldó hatása, így a felére-harmadára csökkenthető a szükséges mosószer mennyisége. A szóda zsíroldó hatása meleg vízben jobban érvényesül, ezért a ruhákat - hagyományosan egy éjszakán keresztül - langyos szódás vízben áztatták, amelyhez mosószappant is adtak. Így az erős szennyezések (olajos foltok) is fellazulnak, s ezután egy-egy evőkanál szóda és mosószer elég a ruhák gépi mosására. Kézi mosáskor a szóda a bőrt is kiszáríthatja, ezért óvatosan bánjunk vele! A gyapjú mosásához is mértékkel használjuk a szódát, mert károsíthatja a gyapjúszálakat összetartó lanolint (gyapjúzsírt).
magyarnemzet.hu
ripost.hu
origo.hu
magyarnemzet.hu
baon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
mandiner.hu
origo.hu
origo.hu