Üzenjük

Házunk tájaVeszelszky Éva2006. 02. 03. péntek2006. 02. 03.
Üzenjük

Somogyi gazdálkodók jeligére
Gyakran visszatérő panasz olvasóink részéről, hogy szomszédjaik érzéketlenek a jogos érdekeikkel szemben, és a telek- vagy mezsgyehatárra a gazdálkodásukat zavaró növényeket telepítenek. Olvasónk szántóföldjére benyúló - magán- és állami tulajdonban lévő - erdők akadályozzák a terület művelését, az idős fák sűrű árnyékvetésükkel termesztésre alkalmatlanná teszik a szántó jelentős részét. Ilyenkor jogilag ugyan van mód kártérítés követelésére, de az eljárás eredményessége sajnos nagyon kétséges. Azt azonban senki nem akadályozhatja meg, hogy olvasóink kihasználják a lehetőségeiket, például hasznosítsák a saját területükre benyúló fákat és termésüket. Úgy tűnik, hogy az ilyen túlkapásokkal szemben csak találékonysággal védekezhetnek, azaz úgy, hogy a faanyag és erdei termékek feldolgozásával, esetleg méhészettel és mindazokkal a tevékenységekkel, amelyeket az erdők közelsége lehetővé tesz, kiegészítő jövedelemre tegyenek szert.

Tóth Barnabás, Zalaegerszeg
A tiszta gyapjúból készült ruhák nagyon egészséges viseletek, különösen, ha fehérneműként vagy ágyneműként közvetlenül érintkeznek a bőrrel. A bőrön keresztül ugyanis felszívódik a gyapjúszálakat összetartó lanolin (gyapjúzsír), amely a gyógyászatban régóta felhasznált bőrtápláló, gyulladáscsökkentő és - újabb kutatások szerint - rákmegelőző hatású gyógyszer. A gyapjú kedvező tulajdonsága még, hogy jól levegőzik, nem izzadunk bele, a szennyeződés lepereg róla, a testszagokat nem veszi be, így ritkábban kell mosni, a mosószerek nem tapadnak meg benne. Egészség szempontjából legértékesebbek a saját színüket megtartó csergék és gyapjúszövetek.

Pásztói Nóra, Hatvan
A balkon- és szobanövényként ismert, nagy virágú kínai mályvarózsa (hibiszkusz) melegigényes növény, tíz Celsius-fok alatti hőmérsékleten teleltetve megfázhat. A hideg verandán vagy pincében tartott növényeken a megfázás tünetei lehetnek, ha a levelek feketednek, zsugorodnak, a fiatal hajtások lekonyulnak. Ilyenkor fokozatosan vigyük a növényeket melegebb helyre (a teleltetéshez 12-15 fok a kedvező hőmérséklet), mérsékelten öntözzük, és a beteg hajtásokat már most vágjuk le. Idős növények a fás részek alvórügyeiből általában megújulnak, de fejlődésükben visszamaradnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek