Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nagyon kedvez a betegségek és kártevők fellépésének a termesztőberendezések zárt klímája. Az üvegházi és fólia alatti kártevők, kórokozók többsége hazai származású, de a növényi termékekkel külföldről is könnyen bekerülhetnek a hazai kertészetekbe. Így jutott el hozzánk a kaliforniai virágtripsz is, Észak-Amerikából hurcolták be az elmúlt évszázad végén, és az utóbbi időben a zöldséghajtatás meg a dísznövénytermesztés egyik legveszélyesebb kártevője lett.
Szívogatásával okozott kártétele mellett veszélyes vírusterjesztő is. A kártevő könnyen ellenállóvá válik a vegyszerek egyoldalú alkalmazása következtében. A rovarnak üvegházi és fólia alatti termesztés esetén évente 10-12 nemzedéke fejlődik ki. A nőstények a tojásaikat a tojócsövük segítségével a bimbóba, a virágba vagy a zöld növényi részbe rakják. A kártevő új egyedei fokozatos átalakulással fejlődnek ki. Nyugalmi állapotban a talajba húzódva nem táplálkoznak. A hajtatott zöldségfélék közül a paprika, a paradicsom és az uborka a legfontosabb tápnövényük. A fehér húsú paprikát olyan súlyosan károsíthatják szívogatásukkal, hogy a termés nem tud kifejlődni. Szúró-szívó szájszervükkel felsértik a növény szövetét, úgy szívogatják a kijövő nedvet. A terméseken barna parás foltok jelentkeznek szívogatásuk nyomán. A paprika kocsány körüli szegélye elbarnul, az apró bogyókezdemény sokszor nem tud kifejlődni, s ha ki is fejlődik, a termés felületén parás csíkok, foltok alakulnak ki. Az uborka levelein ezüstfehér foltok jelentkeznek, miáltal csökken az asszimilációs felület. A paradicsomhajtatásban főleg a vírusterjesztéssel okoznak jelentős kárt.
A tripszek elleni védekezés rejtett életmódjuk miatt meglehetősen nehéz. A kártevő tojásai a levélszövetben, a lárvák egy része a leveleken található, nimfa állapotban pedig a talajban tartózkodik, tehát az összes fejlődési állapotban egyszerre fordul elő. A kártevők megjelenésére és nyomon követésére a virágtripsz ellen a kék, a dohánytripsz ellen a sárga színű ragacsos lapokat használhatjuk A védekezés folyamatos: már palántakorban meg kell kezdeni, és szükség szerint akár heti gyakorisággal meg kell ismételni. A meleg köd formájában kijuttatott rovarölő szerek (például a diklórfosz hatóanyagúak) jó hatékonyságúak. A paprikában akár hetente végzett meleg ködös kezelések közé más (például acetamiprid, abamektin, malation) hatóanyagú permetezést is be kell iktatni. A kezeléseket nagy permetlémennyiséggel célszerű elvégezni. A permetezések mellett nagy súlyt kell helyezni a termesztési higiéniára, mert így a kiinduló fertőzöttséget jelentősen csökkenthetjük. A primőrök rendszeres szedése miatt fokozottan ügyelni kell a várakozási időre.
Nagyon fontos, hogy a termesztőberendezésben egy időben egyféle kultúra legyen. Például egy cserép dísznövény is lehetséges fertőzési forrás lehet, a tripszeket azzal az eggyel is behurcolhatjuk az üvegházba. A termesztőberendezések környékét tartsuk gyommentesen, mert a gyomokon elszaporodott kártevők bejuthatnak a növényházba.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu