Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Könnyű eltévedni a kertészeti növényfajták között, holott a fajta alapvetően meghatározza a gazdaságosságot. Amikor autót vagy valami drága elektromos készüléket vásárolunk, akkor alaposan utánajárunk, hogy melyik típus mit tud. De amikor gyümölcsoltványt vagy szőlőtövet veszünk, sokszor nem vagyunk ennyire alaposak, pedig egy-egy döntésünk akár húsz-harminc évre is meghatározhatja gazdálkodásunkat.
A Fajtaminősítő Bizottság szőlő-gyümölcs szekciója legutóbbi ülésén egy híján félszáz fajtának adott állami elismerést, köztük nemes vagy éppen alanyfajtáknak. Újdonság a Göcseji zamatos fehér borszőlő, az Egri Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet fajtája. Bőtermő, középérésű, növekedési erélye közepes, kevés zöldmunkát igényel. Általában 16-17 magyar mustfokkal szüretelhető. A peronoszpórának és a lisztharmatnak jól ellenáll, de a szürkerothadás kárt tesz benne. Fagytűrése közepes. Bora minőségi kategóriás, diszkréten muskotályos, illatos, harmonikus, savai finomak.
A korábban RF.16 jelzésű fehérborszőlő fajtajelölt a Refrén nevet kapta. A Kecskeméti Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet fajtája szeptember közepén, általában 16 mustfokkal érleli bogyóit. A gombabetegségekkel szemben ellenálló, fagytűrése jó. Bora egyszerű asztali bor. A K.30-as jelölt a Szirén névre "hallgat" ezután. Kecskeméti fajta, a helvéciai kísérletben átlagosan kétszer annyit termett, mint a Tramini. A Szirén fogékonyabb egy kicsit a peronoszpórára, mint a Tramini, lisztharmatra és szürkerothadásra közepesen fogékony. A muskotályos fajták körét bővíti, minőségi bort ad.
A K.37-es jelölt a Trilla névre tett szert. Ez a fehérborszőlő is Kecskeméten született, és finom zamatú, muskotályos bora van. Peronoszpórára közepesen, lisztharmatra erősen fogékony. Október elején érik, termőképessége jó, 18-20-as mustfokkal szüretelhető. A Tarcal 10-es jelölt a Kabar nevet kapta. (Nevéből is kiolvasható, hogy a Tarcali Kutatóállomáson látta meg a napvilágot.) Ez a fehérborszőlő a Hárslevelű előtt három-négy héttel szüretelhető. Aszúképzése és minősége jobb, mint a Hárslevelűé. Gombabetegségekre közepesen fogékony. Az évjáratok többségében szeptember végén, október elején, 20-25 mustfokkal szüretelhető. Termőképessége közepes.
Keszthelyen született a Pelso fajta, amelynek korábban a Magyar rizling nevet szánták. Erős növekedésű bőtermő fajta, szeptember végén szüretelhető, minden évben beérik 18-20 mustfokra. Szárazság- és fagytűrése jó. Bora magas savtartalmú, testes, zamatos. Szintén Keszthelyen nemesítették a Georgikon 28-as szőlőalanyt, amelynek jelzése korábban AK-28 volt. Erős növekedésű, nagy vesszőhozamú alany. Mésztűrőképessége, gyökeresedő képessége jó, ezért meszes, száraz talajokon is jól használható. Oltványkihozatali aránya évjárattól, termőhelytől függően erősen változó.
A fajták tulajdonságait az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet (OMMI) hivatalos kiadványaiban is megtalálhatjuk. Akinek megtetszett valamelyik újdonság, könnyen beszerezheti, ha a fajtatulajdonosnál kopogtat. Ezért írtam oda mindegyik fajtához, hogy hol született: ott lehet tájékoztatást kérni; érdemes felkeresni a www.ommi.hu internetes fórumot is, mert ott további hasznos információkat szerezhetünk, hogy még véletlenül se tévedjünk el a fajták dzsungelében.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu