Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Senki nem vitatja ma már az élelmiszer-biztonság fontosságát, azt, hogy az alapanyag-termeléstől kezdve a feldolgozásig, a forgalmazásig nem szabad veszélyeztetni a fogyasztó egészségét. Miközben ez "magától értetődő", sorra jelennek meg azok a rendeletek, melyek révén igazodnunk kell az Európai Unió ide vonatkozó szabályaihoz.
Ilyen az egyik egészen friss hazai rendelet, amely a kistermelői élelmiszer-termelés, -előállítás és -értékesítés feltételeit határozza meg minden olyan esetre, amikor az élelmiszert nem (vagy nemcsak) saját fogyasztásra termelik, hanem értékesítésre is.
A tej- és tejkészítmények forgalmazásában alapfeltétel, hogy a kistermelő felelős az általa forgalomba hozott élelmiszer biztonságáért, a nyomon követhetőségért, ennek naprakész dokumentálásért. A gazda naponta legfeljebb kétszáz liter tejet, illetve abból készített legfeljebb negyven kilogramm tejterméket értékesíthet. (Ez a mennyiség a pár tehenes családi gazdaságok lehetőségeit bőven meghaladja.) A rendelet szerint csak a saját gazdaságban nevelt állattól származó terméket szabad értékesíteni.
Az élelmiszer-előállítás és -értékesítés megkezdését névvel, lakcímmel és a termék nevével be kell jelenteni az illetékes megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomásnak. Utána a kistermelőt nyilvántartásba veszik és regisztrációs számot kap. Az állati eredetű termékek termelése, illetve feldolgozása esetén a területileg illetékes hatósági állatorvos a bejelentést követően helyszíni szemlét tart. Ha a gazdaság megfelel az állat-egészségügyi és élelmiszer-higiéniai előírásoknak, a szarvasmarha-állomány mentes a gümőkórtól és a brucellózistól, a gazda megkapja az egy évig érvényes hatósági állatorvosi igazolást, melyet (vagy annak hitelesített másolatát) az árusítás helyén kell tartania.
Élelmiszer előállításával és forgalmazásával természetesen olyan személy nem foglalkozhat, aki, akár közvetlenül, akár közvetve, veszélyeztetheti az élelmiszer-biztonságot, például az élelmiszerrel is átvihető betegségben szenved.
Nyers tej, illetve annak felhasználásával készült, nem hőkezelt termékek értékesítésekor fel kell tüntetni a "Nyers tej, forralás után fogyasztható", illetve a "Nyers tejből készült termék" jelölést! Nyers tejet közétkeztetés céljából nem szabad értékesíteni. A tej hűtés nélkül a fejés befejezésétől számított két órán belül értékesíthető, 8 Celsius-fokon tárolva 24 óráig, 6 Celsius-fokon tárolva 48 óráig szabad eladni. Tejtermékek esetében a hűtőláncot a tárolás, szállítás, árusítás ideje alatt folyamatosan fenn kell tartani.
Be kell tartani a kis mennyiségű alaptermékek és készítmények termelésére, kezelésére, tárolására és szállítására vonatkozó általános és különleges higiéniai követelményeket. Ilyen például a fejési higiénia, a nyers tej helyszíni kezelése, szűrése, tárolása, az eszközök, berendezések tisztítása és fertőtlenítése.
(A szarvasmarha tartásának, tenyésztésének, szaporításának, takarmányozásának, valamint a tej- és hústermelésnek az egészségügyi kérdéseivel foglalkozik A szarvasmarhatartás gyakorlata című, a közelmúltban megjelent kétkötetes könyvében cikkünk szerzője - a szerk.)
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu