Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Napjainkban a piacon nemcsak hazai gyümölcsöket kínálnak, de óceánokat átszelő különlegességekkel is találkozhatunk. Az új-zélandi termelők elárasztották a világot a magas C-vitamin-tartalmú kivivel. Cukorsav-, fehérje- és kalciumtartalma is értékessé teszi a nálunk is megélő kúszó cserje gyümölcsét.
Nagy Gyula az erdélyi, Bihar megyei Margittáról azt írja, hogy van egy pár kivitöve (hím és termő) az apró szemű Weiki fajtából. Már termést is hozott, 50-60 darabot. A metszéshez kér eligazítást.
Szőlő helyett kivi címmel a Kertészet-Szőlészetben jelent meg évekkel ezelőtt (1999. szeptember 16.) az a nagy figyelmet kiváltó cikk, amelyben az új iránt érdeklődő, vállalkozó kedvű kertészeket a ritka növény meghonosítására biztatják. A szőlővel szembeni előnye, hogy nem kell permetezni, kapálni pedig nem is szabad. A Biogazda 2. kötetébe is ezen előnyei miatt került be a kivi. A növény egyéves hajtásain jelennek meg a virágai, így rendszeres metszést kíván, főleg a támrendszerhez való alakítására kell figyelemmel lenni. A harmadik évben kezd teremni, termése utóérő, hűtött tárolóban hónapokig eltartható.
Kínai egresnek nevezi Velich István Nálunk is megterem című könyvében a kivit, és különleges feladatnak minősíti a növények metszését. A kivi kúszó szárú, csavarodó hajtásaival kapaszkodó növény. A kiválasztott lugas vagy kordonfa kialakításán kívül a nyár folyamán az erősen futó, csavarodó, vékony hajtások időnkénti lemetszésével a vastagabb, egyenes hajtásrészek megerősödnek, ami fokozza a termőképességet. Az egészséges és megszakítás nélkül növekvő példányok ősszel lehullajtják leveleiket, és kedvező, nem túl napos, északról védett fekvésben károsodás nélkül vészelik át a telet.
A tápanyagban gazdag, humuszos talajokat kedveli. Az erősen meszes, lúgos kémhatású talajokon rosszul fejlődik. A kivifajták nagy része kétlaki (hím és nővirágú). Egy jól megválasztott hím példány öt-hat nővirágút képes beporozni. Szaporítható magról, dugványozással és oltással. A magról vetett példányokat - mivel bizonytalan a minőségük - alanyként használjuk. A már bevált egyedekről szedett oltóvesszővel a szőlőhöz hasonlóan hasítékoltással, oldalékezéssel és párosítással szaporíthatjuk márciusban, még az alany- és oltóvesszők kihajtása előtt. Az érett leveles hajtásokból vágott egy- és kétszemes darabokat laza föld-perlit keverékbe dugványozzuk, olyan mélyre, hogy a felső szemek a föld fölött maradjanak. Az üveggel, fóliával fedett dugványok félárnyékos, meleg, körülbelül 25 Celsius-fokos hőmérsékleten egy-két hónap alatt gyökeresednek meg. Az így szaporított növényeket a tenyészedényben (konténerben) a hideghez folyamatosan szoktatva két évig neveljük, és tavasszal ültetjük a végleges helyükre.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu