Élő kert

Bazsalikom védi az uborkát

Házunk tájaGyőrffy Sándor2006. 05. 12. péntek2006. 05. 12.
Élő kert

Májusban már szedhetünk retket a kertben. A sima levelű fajtának még a lombja is kínálja magát salátakeverékbe. A petrezselyem zöldje folyamatosan ellát bennünket C-vitaminnal. Az áttelelő spenót az egyre hosszabbodó nappalok hatására magszárba szökik, az új-zélandi spenótot ellenben egész nyáron át lehet szedni, és a mángold levele is helyettesíti a parajt. A kerti labodával színesíteni lehetne a választékot (annál is inkább, mert vörösre színeződő levelével dísznövénynek is megfelel).
Nemsokára érik a korai cseresznye, amelyet cukorbetegek is fogyaszthatnak csekély szénhidráttartalmának köszönhetően. Egy-két napos cseresznyekúra tisztítja a szervezetet. A cseresznye szárából készült tea erős vízhajtó, ráadásul gyomor- és tüdőpanaszokra hatásos. Eljött a spárga szezonja is, a zöldségek királyaként emlegetett csemege magas vitamin- és ásványianyag-tartalma folytán a korszerű táplálkozás része lehet. A vadon termő növények közül szedhetünk például medvehagymát, melynek méze magas vérnyomás és érelmeszesedés ellen ajánlott. A vadon termő sóskafajokat a népi gyógyászat bélhurut ellen használja.
A felszabadult területekre kerülnek a másodvetések. Spenót után vethetünk például babot. Szomszédnövényként az uborka kívánkozik. Mellé bazsalikomot vethetünk, mert lisztharmat ellen védi az uborkát, és a méheket is csalogatja. Saláta után kései káposztafélék kerülhetnek. A bimbóskelt úgy ültessük ki, hogy télen is a helyén maradjon. A korai borsó helyébe kerülhet a cékla, jó szomszédságban a káposztafélékkel. Különlegességnek számít a cikória, a gyökerét hajtatva téli salátaigényünket elégíthetjük ki. A tápanyag- és melegigényes paprika jól érzi magát a zeller mellett.
A paprika szegélyeként bársonyvirágot érdemes ültetnünk, hiszen büdöske nevét erős, rovarokat riasztó illatáról nyerte, és a gyökérfonálféreg is kerüli, így a paprika mentes marad a kártételtől. A tárkonyt dugványozással májusban, tőosztással ősszel ültetjük az évelő ágyásba vagy szegélyként. A kukorica közé vethetünk tökféléket és babot, mert ezek a növények szeretik a takarást.
Az élőkertben a kén- és réztartalmú szereken kívül a növényekből készült permetleveket használhatjuk. Hagymahéj, varádics, rebarbaralevél, fokhagyma, torma, csalán, paradicsomlevél, burgonyahéj kínálkozik növényvédelemre. A kártevőket ragacsos sárga lappal, hernyófogó övekkel is gyéríthetjük. Ha hiába várunk az aranyat érő májusi esőkre, akkor vízigényes növényeinket itatnunk kell. Az öntözési módok közül a csepegtető öntözést érdemes választani. A vizet kiegészíthetjük tápoldattal, ami készülhet galambtrágyából és komposztléből is. Gyomirtásra takarhatjuk a sorközöket mulcsréteggel, például lekaszált fűvel. A mulcs alól kibújó gyomokat kihúzva velük is vastagíthatjuk a takarást.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek