Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Élet a zöld szerves anyag, ahogyan a kenyér is az. Aki szemétre hajítja, valami olyant pazarol, amit nem ő teremtett. Aki megőrzi, hozzájárul, hogy az élet tartósan fennmaradjon. Ezt írta Jámbor Imre, a Corvinus Egyetem professzora egy komposztálásról szóló kiadvány bevezetőjében.
A komposzt a talaj "kovásza", amely a talajéletet működtető mikroszervezetek millióit tartalmazza. Amikor érett komposzttal "beoltjuk" a talajt, elszaporodnak benne a mikrobák, és segítségükkel a talaj ásványi és még le nem bomlott szerves anyagai élő anyaggá alakulnak. A komposzt lazítja a kötött talajokat, javítja vízháztartásukat, segíti a növények gyökeresedését. A laza talajokba kevert komposzt megköti a talajt, fokozza a vízmegtartó képességét, gátolja az eróziót, a víz által okozott pusztulását.
Jó minőségű komposzt házilag is készíthető mindenféle kerti, mezőgazdasági és háztartási zöld hulladékból. Ahhoz azonban, hogy megőrizzük a szerves hulladékok értékes anyagait, de a fertőző anyagok lebomoljanak, azaz a komposztálódás folyamata maradéktalanul lejátszódjon, szükség van oltóanyagra, nitrogénre, megfelelő mennyiségű vízre, hőre és oxigénre is. Az oltóanyagok közül nagyon jó a rétegenként adagolt érett komposzt vagy istállótrágya, amelyet az ásványi anyagok közül a magas szervesanyag-tartalmú alginit vagy huminit pótolhat. Mivel a komposzt gyengén savas kémhatású, savanyú és semleges talajokra a meszet is tartalmazó alginit, meszes talajokra a savanyú huminit felhasználását javasolják a szakemberek. Segítheti a bontó baktériumok szaporodását a növényi oldatok közül az áztatott csalánlé és a cickafark oldata is. A komposztérés gyorsítására emellett különböző baktériumkészítmények is kaphatók (Bactufil, Sunnyglobe Compost).
A gyors komposztálás legegyszerűbb módja: a veteményeskert ugarolt részén gödröt ásunk, az aljára érett komposztot vagy istállótrágyát, rá rétegenként aprított vegyes zöld hulladékot, kerti földet és újra trágyát terítünk, és mindezt ismételve több rétegben komposzthalommá alakítjuk. A halom tetejére vastag földréteget teszünk. Mindezt rétegenként jól belocsoljuk, és érni hagyjuk. A kiszáradás ellen letakarjuk a dombot, még jobb, ha gyorsan kelő zöldtrágyanövénnyel (fehér mustárral, spenóttal, salátával) bevetjük. Ha a növények levele nem sárgul, szép zöld, beindult a komposztérés. Ilyenkor már más zöldségek is ültethetők a dombra. Különösen jó termést hoz az érő komposzthalmon a paradicsom, a tök és az uborka. Ha a zöldtrágyanövények levele sárgul, akkor valamilyen nitrogéntrágyával locsoljuk a dombot, ami segíti a mikrobák szaporodását és a szerves anyagok lebomlását.
A komposztálás másik módja, hogy a zöldhulladékot a kert félreeső, árnyas részébe rakjuk halomba vagy előre elkészített komposzttárolóba. Ez utóbbi megoldás azért kedvezőbb, mert a komposzt a tárolóban levegősebben tartható, és a szélei sem száradnak ki. Mindkét esetben legjobb két vagy több halmot, illetve tárolót kialakítani. Az egyiket folyamatosan töltjük a zöldhulladékkal, a másikban érleljük a komposztot, illetve az alsó, már érett rétegekből rostálással kinyerjük a kész komposztot. A rostálásra nemcsak azért van szükség, hogy a még le nem bomlott, szálas komposztot visszatartsuk, hanem azért is, hogy kiszedhessük és megsemmisíthessük az esetleges kártevőket (lótücsök, cserebogárpajor).
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu