Kérges kezek paprikája

Boldog egyik rendben tartott, tornácos parasztháza előtt Rohács István fogad. A fűszerpaprika miatt jöttem hozzá, ám az eresz alatt nem látom a jellegzetes őszi hangulat pirosló paprikafüzéreit. - Kezdjük a porta hátuljáról! - terel beljebb a házigazda. Ott aztán jócskán akad paprika. Füzérben a melléképületeken lógva, no és a segítő kezekben is. A négy asszony közül hárman boldogi viseletben dolgoznak. Szomszédok, jó ismerősök. Megették már kenyerük javát mindahányan, mégis fürgén járnak az ujjaik.

Házunk tájaT. Dögei Imre2006. 10. 20. péntek2006. 10. 20.
Kérges kezek paprikája

Dudás Lászlóné és társa a megszáradt füzéreket csumázza. A háziasszony - leánykori nevén Mistet Mariska - hozza-viszi az edényeket, zsákokat. Polinek Pálné meg a fészer alatt fűzi gyors egymásutánban a néhány napja szedett termést. A gazda ideje is eljön nemsokára, s indíthatja a darálót, a családi "paprikamalmot". Most még ráér. Észreveszi, amint megakad a tekintetem a fészerben lógó nagy, kerek órán.
- Szeretjük tudni, hányadán állunk az idővel - mondja. - A feleségem el nem mulasztaná a katolikus rádió este hattól fél hétig tartó adását. Mindketten vallásosak vagyunk, hiszünk Istenben.
Lassanként megismerkedek a család őrölt paprikájának titkaival, készítésének fortélyaival. Az idén Erzsébet-napkor lesz ötven éve, hogy egybekeltek. A leány 17, a legény 18 éves volt 1956 őszén. "Házasságunk egyidős a forradalommal" - csengenek vissza a füleimben Mariska szavai, aki 18 évesen szülte meg első leányukat, majd tíz év múlva a másodikat. Mindig is kertészkedtek, régen sokféle zöldséget termeltek. Aztán fehér paprikára váltottak, tíz éve pedig átálltak a fűszerpaprikára, amit minden második család termel a faluban.
A zsebkendőnyi paprikaszárítóban összegezzük, mi mindent kell tenni azért, hogy kialakuljon és megmaradjon az a törzsvevőkör, amelynek már mindenféle minőségtanúsítványnál nagyobb garancia Mistet Mariska és Rohács István neve. A 67 éves asszony beszéd közben sem tétlenkedik, papucsban tipeg egy félzsáknyi szárítmányon: előtöri daráláshoz. Valóságos szertartása van mindennek. Mariska még abból sem enged, hogy a kéthetes szárítás közepén megfordítsák a füzéreket. Így egyenletesebben szikkad, bizonygatja kifogásokat kereső urának.
- Nem enged a Megváltónak sem! - békétlenkedik a férj.
- A lelkiismeretem nem vinne rá másra - így a feleség.
Valóságos paprikamanufaktúrát ismertem meg Rohácsék portáján. Mindent csakis kézzel, hagyományosan végeznek. A minőségi áru különös bánásmódot igényel. "Nem szabad becsapni a vevőket és elveszteni a becsületünket" - cseng vissza a fülemben "idejétmúlt" kijelentésük. Budapesttől Egerig, Gödöllőtől Salgótarjánig viszi házhoz az árut Rohács István. Nem olcsón, de megbízhatóan.
- Mi a legszebb élményük? - kérdem az egymás oldalán fél századot megélt házaspártól.
- Nekem a négy unokám a legnagyobb örömöm - válaszolja csillogó szemmel Mariska.
- A munka, a dolog ér legtöbbet - veszi át a szót István. - Ha ülök a traktoron, jó a föld, szépen fordítja a barázdát az eke, az fölér egy nászéjszakával.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek