Margitvirág mindörökké

Októberben kezd virágozni, s halottak napján majdhogynem egyeduralkodó a sírokon. Hazánkban csak körülbelül száz éve ismerik, pedig már kétezer-ötszáz évvel ezelőtt is termesztették a krizantémot, szép magyar nevén a kerti margitvirágot. A növény Kínából származik, Konfuciusz már Krisztus előtt 550-ben megemlíti mint az ősz dicsőségét. Kezdetben csak a sárga virágút ismerték, majd a nemesítések hatására megjelent a fehér és a bíborszínű is. Ma már több száz színárnyalatban és számtalan méretben, alakban pompázik.

Házunk tájaPethes József2006. 10. 27. péntek2006. 10. 27.
Margitvirág mindörökké

Kínában a krizantém mostanában is az ősz jelképe, a virágot meg is ünneplik, októberben mindenhol ez a virág díszlik. Azt mondják, az örök élet, az erényesség és az előkelőség jelképe. Ez utóbbit Japánban is így gondolják, mert a virág még a császári címerbe is bekerült. A krizantémot ősidők óta gyógynövényként is számon tartják, mert megőrzi az erőt. Virágaival teát ízesítenek, sőt üdítőitalokat, illatszereket készítenek belőle. Híres a krizantémbor, amit úgy nyernek, hogy a leveles hajtásokat rizspéppel együtt erjesztik. Azt tartották, hogy aki krizantémbort iszik, hosszú életű lesz.
A krizantém csak a XVIII. században bukkant fel az európai kertészetekben. Először Hollandiában, majd Franciaországban, később Angliában terjedt el. 1830 óta nemesítik, és az 1930-as évektől intenzíven termesztik. A nemesítés fő szempontjai a rövid tenyészidő, a koraiság és a hőmérséklettel szembeni jó alkalmazkodóképesség. A növény szereti a jó szerkezetű és vízáteresztő képességű, tápanyagban gazdag talajt. Vízigényes, a levegőtlen talajokon rosszul fejlődik. Fontos számára a szerves istállótrágya: a lombozat fejlődéséhez nitrogénre, a szárnak káliumra, a virágnak pedig foszforra van szüksége. Hogy miért virágzik ősszel? Azért, mert a virágok kialakulását az egyre rövidülő nappalok segítik. A mai kertészeti technika segítségével, a mesterséges fény szabályozásával már az év bármely szakában nevelhető virágzó krizantém. A kertekben található évelő változatok általában kevésbé betegednek meg, azonban az árutermelőknek mintegy húszféle vírusos- és baktériumos betegségre kell felkészülniük. A hervadásos betegségeket okozó gombák általában talajfertőtlenítéssel kivédhetők. Ma már vannak betegségeknek ellenálló fajták és hibridek, de legtöbbször területváltással kerülhető el a baj.
A krizantém hetekig eltartható vázában, hogyha hűvös helyen tartjuk, vizét naponta cseréljük, a szárról lemossuk a vízfelvételt akadályozó nyálkát, s a vízbe például citromsavat, borkősavat is teszünk. Napjaink természetgyógyászai is ajánlják gyógynövényként. Virága gyulladás- és vérnyomáscsökkentő hatású, és emésztési problémák ellen is hatásos. A sárga virág a leghatékonyabb lázas állapot, meghűlés, fejfájás kezelésére. Külsőleg alkalmazva szemgyulladást kezelhetünk vele. A szirmok enyhén fanyar ízük miatt kiváló salátaízesítők.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek