Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ez év nyarán parkokban és kertekben nagy riadalmat keltett az amerikai lepkekabóca megjelenése és kártétele. Az Észak-Amerikából behurcolt kártevő először a hetvenes évek végén jelent meg Európában, elterjedt a mediterrán országokban, megtelepedett Franciaországban, Svájcban, Ausztriában, Horvátországban is. Hazánkban először 2004-ben észlelték platánfán, ma már a legtöbb fa- és cserjefajon előfordulhat.
Az ideihez hasonló hosszú, meleg nyár kedvez a szaporodásának, így a közterületeken és a házikertekben sok helyen tömegesen fordul elő. A kifejlett kabóca körülbelül egy centiméter nagyságú, szürkés színű, nyugalmi állapotban a szárnyait lefelé tartja. Évente egy nemzedéke van. A megriasztott rovarok elugranak, majd gyors, lepkeszerű repüléssel azonnal vissza is telepednek a növényre. A lepkekabócák a növények szívogatásával okoznak kárt: a hajtások deformálódnak, a leveleken foltok keletkeznek, amelyek később elhalnak, a termések idő előtt lehullnak. A károsított növényen először a lárvákat vesszük észre, amelyek zöldes alapszínűek, de a rajtuk lévő viaszbevonattól fehérnek látszanak. A lárvák nagy mennyiségű mézharmatot termelnek, amelyekbe beleragadnak a potrohvégről letörő, legyezőszerű viaszszálak. A károsított leveleken, hajtásokon erről a fehéres bevonatról ismerhető fel a jelenléte. A kártevő minden növényen előfordulhat, mivel mindenevő, nem veti meg a dísz- és a zöldségnövényeket, sőt a szőlőt sem. A kabócák a tojásaikat ősszel rakják le a kéregrepedésekbe. A lárvák májustól június végéig kelnek ki, a kifejlett egyedek július elejétől jelennek meg. A rajzási csúcs általában augusztus elején várható, és szívogatásuk egészen október elejéig eltarthat.
Hogyan védekezhetünk ellenük? Távolítsuk el, és azonnal semmisítsük is meg a fertőzött növényi részeket. Fontos a kéregrészek téli tisztítása, kaparása, hogy gyérítsük az áttelelő tojásokat. Ezután tél végén olajos készítményekkel alaposan mossuk le a fák törzsét és az ágakat. A nyugalmi állapotban végzett metszéssel is sok tojást távolíthatunk el a fertőzött fáról vagy cserjéről. A kikelő lárvák ellen vazelinolaj (Agrol Plus) vagy paraffinolaj (Vektafid A) alkalmazható.
Az idősebb lárvák és a szárnyas egyedek ellen kontakt vagy felszívódó készítményeket célszerű használni. Piretroidokkal azonnali taglózó hatást érhetünk el, ezeket célszerű hosszabb hatástartamú szerekkel kombinálni. Házikertekben körülbelül két hétig adnak védelmet a nikotinamid-származékok (például az acetamiprid hatóanyagú Mospilan). Ezek a felszívódó készítmények két órán belül a levelekbe jutnak és elpusztítják a szívogató kártevőket. A lárvák tömeges megjelenésekor megfelelő óvatossággal bevethetők a szerves foszforsav-észterek is (foszalon, pirimifosz-metil, klórpirifosz-metil, diazinon, diklórfosz). Külföldön próbálkoznak a kabóca ellenségének, egy kis ollós darázsnak a megtelepítésével is, amellyel hatásosan kordában lehet tartani a kártevőt.
K. S.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu