Bajuszból gyógytea

Több mint egymillió hektáron termesztenek hazánkban kukoricát, főleg takarmányozási célra. Nem véletlen, hiszen a gabonafélék közül ennek van a legértékesebb tápanyagtartalma, fehérjéje nélkülözhetetlen aminosavakból épül fel. A kukorica lisztje emberi táplálkozásra is kiváló, finom puliszka, málé főzhető belőle, kenyérsütésre is használható. A tengerit sokféle célra termesztik, például csemegekukoricaként, pattogatott kukoricaként is kapós. De ki hallott már arról, hogy gyógynövényként vessék el? Pedig a Dél- és Közép-Amerikából származó, törökbúzaként is ismert egyszikű növény gyógyító hatásokkal is rendelkezik.

Házunk tájaPethes József2006. 11. 10. péntek2006. 11. 10.
Bajuszból gyógytea

A népi gyógyászatban a mézes kukoricamag teát köhögés csillapítására és torokfájás ellen itták. Régen a bibeszálakat és a torzsákat borító felleveleket megszárították és gyógyteát főztek belőle, vizelési panaszok esetén fogyasztották. A növény füstjének belélegzését is jótékony hatásúnak tartották.
A cső bibeszálaiból napjainkban is készítenek gyógyteát. Ez tulajdonképpen a kukoricahaj vagy bajusz, amit még zölden, a beporzás előtt kell levágni és árnyékban megszárítani, majd papírzacskóban száraz, hűvös helyen tárolni. A bajusz értékes illóolajokat, cseranyagot, szilícium-dioxidot tartalmaz, gazdag továbbá K- és E-vitaminban, valamint karotinban is. Teáját elsősorban húgyúti betegségek esetén, vesekő és vesehomok megelőzésére ajánlják. Nemcsak vizelethajtó hatása miatt isszák, ugyanis zsírtalanító hatása folytán gyakori alapanyaga a fogyasztó teakeverékeknek is. A kukoricatea elkészítése egyszerű: egy púpozott teáskanál kukoricahajat negyed liter forró vízzel leöntünk, rövid ideig állni hagyjuk, és édesítés nélkül fogyasztjuk.
Gyógyhatású a kukoricamag keményítője is, hintőporok, púderek, tabletták gyártásához segédanyagként használják. A csírájából nyert olaj szintén egészséges, a mediterrán országok konyháiban majdnem olyan gyakori, mint az olívaolaj.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek