Futómadár gyógyító olajjal

Barátságos, szelíd futómadár, jól alkalmazkodik a magyarországi klímához. Szívós, betegségekre nem fogékony, tartása nem igényel különleges beruházást, tehát bárhol megélhet. Az ausztráliai származású emuról van szó, amely, noha meglehetősen lassan, de hazánkban is terjed. Miért érdemes vele foglalkozni? Azért, mert minden porcikája értékesíthető, pontosabban öt terméke adhat bevételt: húsa, tojása, zsírja, tolla és bőre.

Házunk tájaPethes József2006. 11. 24. péntek2006. 11. 24.
Futómadár gyógyító olajjal

Szalontai Éva, az Emutenyésztők Egyesületének elnöke szerint az emuhús komoly exportcikk lehetne, azonban a külföldi vevők igényeit egyelőre még nem tudják kielégíteni. Húsa kapós, mert alacsony koleszterintartalmú, kevés benne az energia, sok vasat tartalmaz, vérszegényeknek, érrendszeri betegeknek ajánlják a szívgyógyászok. Ráadásul finom is, sokféleképpen elkészíthető. A hús összetételét meghatározza, hogy az emu növényevő, célszerű tehát legelőn, lucernavetésen tartani.
A friss levegő, a napfény, a természetes mozgás miatt egészségesek az állatok. A zsírjuk is az. Maga a hús igen kevés zsírt tartalmaz, a bőr alatt található zsírréteg ráadásul lefejthető. A magyar emutenyésztési program ilyképpen különbözteti meg a fajtákat: az újhollandi emunál a hús dominál, a foltos emu több zsírt ad. De mit kezdjünk a zsírral, vagyis az olajjal? Világszerte emuolajnak hívják a világossárga, folyékony anyagot, amellyel az ausztrál őslakosok sokféle betegséget gyógyítottak, például ízületi fájdalmakat csillapítottak vele. Fogyasztása egészséges, mert omega-3 zsírsavakat tartalmaz, amelyek csökkentik a vér koleszterinszintjét. Amerikában számos ételrecept alkotórésze, a hazai emutartók is ezzel sütnek-főznek.
Az emuolajat szívesen használja fel a kozmetikai ipar: főleg krémeket, szappanokat gyártanak belőle, fiatalabbá, rugalmasabbá teszi a bőrt. Amerikában a sportolók által látogatott masszázsszalonokban előszeretettel használnak emuolajból készült sportkrémeket. Az emuolaj baktériumölő és gyulladásgátló tulajdonságai miatt szóba jöhet bizonyos bőrbetegségek (például ekcéma) kezelésénél, sőt erősíti a hajszálakat, még hajhullás ellen is használják.
Ezekről is szó esett azon az ingyenes tanfolyamon, amelyet Mátrafüreden tartottak a közelmúltban az e madár iránt érdeklődő gazdáknak. Ha valaki kedvet kapott hozzá, most már csak azt kell eldöntenie, hogyan kezdje el. A legolcsóbb megoldás, ha tojást vesz, de kockázatos is, mert nem biztos, hogy ki is kel. A csibe vagy a növendék állat már nagyobb kiadás, viszont kevesebb kockázattal jár. A legdrágább kezdés, ha valaki ivarérett párt vesz; igaz, hogy ez esetben máris van terméke, a tojás. Egy tojás 40-70 dekagrammos, tíz tyúktojásnak felel meg, ha, mondjuk, rántottát kellene belőle sütni. (Ez persze drága mulatság.) Egy tojó évente 15-40 tojást rak le. Érdekesség, hogy az emu monogám állat, egy összeszokott pár akár húsz éven át is termelőképes marad.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek