Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szerény elhelyezési körülményei, nagy szaporasága, viszonylag olcsó tartása és takarmányozása révén a nyúl mind a mai napig megmaradt tipikusan ház körüli állatnak, bár nagyüzemileg is jól tenyészthető. Fontos szempont az is, hogy a jelenlegi, kiszámíthatatlan termékértékesítés körülményei között is a nyúlnak már jó ideje biztos piaca és elfogadható felvásárlási ára van. Itt az ideje tehát annak, hogy a házinyúllal az eddigieknél többet foglalkozzunk! Már csak azért is, mert egyes betegségei nagy gazdasági károkat okozhatnak. Ilyen például a légzőszerveket megtámadó pasztörellózis.
Okozója egy baktérium. Betegséget általában csak akkor okoz, ha az állat ellenálló képessége csökken. A fertőzésnek kedveznek az olyan tartási hibák, mint a zsúfoltság, a nedves, hideg, huzatos istálló, a szén-dioxiddal és ammóniával telített, poros levegő. Ugyanakkor ügyelni kell a szakszerű takarmányozásra, illetve elletésre is.
A betegség tünetei a baktériumtörzs erősségétől, a nyulak életkorától és ellenálló képességétől, a légutak nyálkahártyáin megtelepedő kórokozó szervezeten belüli terjedésétől függenek. A leggyakoribb kórforma az orrhurut, az orr-, a kötőhártya-, a tüdő-, a mellhártya- és a fülgyulladás (ferde fejtartás jelzi), valamint a bőr alatti tályogosodás.
A kórokozóval a kisnyulak rendszerint már életük első napjaiban, heteiben, belégzés útján fertőződnek. Ennek ellenére szopós korukban a fertőzöttség mértéke még alacsony, a felmérések szerint a tíz százalékot sem haladja meg. Az életkor előrehaladtával növekszik, a három hónapos állományok fertőzöttségi szintje eléri a nyolcvan százalékot is. A betegség jelentkezése és kimenetele is ennek megfelelően alakul: már a négy-öt hetes szopós nyulakban megjelenik, de tömegesebb elhullást csak a két-három hónapos süldő nyulakban okoz, kifejlett korukban pedig csak szórványos. Amennyiben a baktérium gyenge támadókészségű, és az állat ellenálló képessége is jó, a felső légutak nyálkahártyáin megtelepedve sem vált ki tüneteket. Azonban a betegség fenntartása és terjesztése szempontjából a tünetmentes egyedek éppoly veszélyesek, mint a betegségen átesettek. A betegségtől mentes állományunkat akár egy vérfrissítésre szánt baktériumhordozó baknyúllal is megfertőzhetjük.
A betegséget megelőzhetjük, ha körültekintően járunk el a tenyészállat-beszerzésnél. Ha értékes és egészséges állományunkba idegen állatot hozunk, különítsük el, és végeztessünk rajta vérvizsgálatot. Az első tüneteket tapasztalva (tüsszögés, savós orrfolyás, az orr dörzsölése) minél hamarabb kezdjük el a gyógykezelést, minden esetben állatorvosi javaslathoz igazodva. Mellőzzük az ilyen-olyan házi kezeléseket!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu