Üzenjük

Házunk tájaVeszelszky Éva2006. 11. 24. péntek2006. 11. 24.
Üzenjük

Horgas Attila, Balatonaliga
Az almafák ágain és vesszőin látható fehér, vattaszerű csomók vértetűtelepek lehetnek. Jellemző rájuk, hogy szétnyomva piros váladékot eresztenek (innen a kártevő neve). A fák koronájában és a gyökérsarjakon megtelepedő vértetvek a növénynedvek szívogatásával nagyon legyengítik a fákat, ezért mindenképpen ajánlott védekezni a kártevő ellen. A tél folyamán a metszési munkákkal, kéregkaparással, törzsmeszeléssel és mindezek után a tél végi rovarölő szeres lemosó permetezéssel jelentősen gyéríthetjük a számukat. A téli hideg elől a talajba húzódó - nem kevésbé veszélyes - gyökérlakó kártevőktől azonban csak úgy szabadulhatunk meg, ha az almafák körül előtörő gyökérsarjakat is minél mélyebben kibontjuk, és gyökerestül eltávolítjuk. Gyakori, hogy a tetvek szívogatása nyomán a sarjak gyökerén karfiolszerű daganatok képződnek, amelyekben megbújnak a kártevő áttelelő alakjai. Az ilyen sarjakat és minden fertőzött kéregkaparékot, valamint a levágott ágakat minél előbb tanácsos megsemmisíteni (zártan komposztálni vagy elégetni), nehogy tavasszal újra a fák fertőző forrásai legyenek!

Háziszappan jeligére
A háziszappan készítéséhez egyszerű receptet ajánlunk olvasóinknak: 3 kg zsiradékhoz (ami lehet avas zsír vagy szalonna, faggyú) 1 kg marószóda szükséges. Ez utóbbi - német importból származó termék - ismereteink szerint jelenleg csak Budapesten kapható, 0,5 kg-os és 25 kg-os csomagolásban, a VIII. kerület, József krt. 64. sz. alatti Azúr vegyszerboltban (telefon 06-1/318-5377), illetve 2 kg-os és 5 kg-os csomagolásban az V. kerület, Nádor u. 34. szám alatti Ökoboltban (telefon: 06-80/269-466 és 1/311-7855). A szappankészítés kezdetén egy nagy edényben, tíz liter vízben lassan keverve feloldjuk a szódát, majd - lehetőleg szabad téren - a tűz fölé tesszük. Amikor elkezd főni, hozzáadjuk a megolvasztott zsiradékot, és lassú tűzön körülbelül három órát főzzük. Ha ki akarna futni az elegy, egy kevés hideg vizet adunk hozzá. Ha a hab alatt már mézszerű, krémes anyag képződik, levehetjük az edényt a tűzről, és hagyjuk kihűlni. Ilyenkor a szappan egy részéhez valamilyen természetes eredetű illatosító- vagy színezőanyagot is keverhetünk, de ezt ajánlatos külön, kisebb edényekben elkészíteni. Amikor a szappan megkeményedett, kivesszük az edényből, felvágjuk, és árnyékos helyen megszárítjuk.

Szelei László, drótposta
A magnóliafajok igényes növények, általában jó kerti, lehetőleg középkötött talajokban, védett fekvésben, megfelelő öntözés és párásítás mellett fejlődnek szépen. Szenvednek a túl meszes, a száraz és sovány talajokon, tűző napon, pangó vizes és hideg fekvésű területen, ezért ilyen helyre nem javasolható telepíteni. Mivel a Velencei-tó környékén nagyon eltérő természeti adottságú területek találhatók, egyértelmű választ nem adhatunk olvasónknak arra a kérdésére, hogy ez az igényes fa megél-e ebben a körzetben.
Másik kérdésére: ismereteink szerint a szőlő üvegházi neveléséről szakkönyv jelenleg nincs forgalomban. Annyit azonban elmondhatunk, hogy a hajtatott szőlő ízre-zamatra meg sem közelíti a szabad térállásban, napsütötte területen nevelt tőkék gyümölcsét. Növényvédelmi szempontból is sokkal nagyobb a kockázat, hiszen a hajtatóházak párájában jobban elszaporodnak a szőlő kórokozói, így rendszeres permetezés nélkül a termesztés aligha lesz sikeres. Mindezek alapján érdemes átgondolni, hogy csupán saját felhasználásra érdemes-e vállalni a szőlőhajtatás kockázatát.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek