Beleszerettek a tanyába

Gyönyörű nyírségi tájon szalad velünk az autó. Illetve - dehogy szalad! Csak cammog, hisz tengelyig süllyed a homokba. De nem baj, mert nézelődni kell itt, a táj lenyűgöző. Szelíd dombok, erdők, fasorok, a tanyákon hatalmas diófák, eperfák, birsalmabokrok. Itt aztán elvonultan lehet élni. De nem tolonganak ide az emberek. Az egykor kiterjedt penészleki tanyavilág lassan kihal. Ha nem volnának Simon Károlyék meg még ketten-hárman, végleg múlt időben lehetne beszélni a Kis-Bergelről, a Nagy-Bergelről, a Szabó-tagról meg a többi tanyabokorról.

Házunk tájaBalogh Géza2006. 12. 22. péntek2006. 12. 22.
Beleszerettek a tanyába

Simon Károlyék se tősgyökeres penészlekiek. Debrecenből költöztek ide, a Nagy-Bergel-tagba, ahonnan a falu három-, az országhatár meg másfél kilométerre van. Tizenkilenc éve választották otthonul e tájat. Károly már érett férfiember volt, huszonnyolc éves - de Tünde csak tizenkilenc, és halvány fogalma se volt arról, hogy miként kell például disznót oltani. Vagy boglyát rakni. A habart paszulyról, minden étkek fejedelméről sem tudott, hiszen az anyja gondoskodott mindenről. De aztán hamar rájött, az a munka, ami rájuk vár, bizony vastag étket kíván. Mint például a habart- vagy káposztáspaszuly, jó sok felkockázott, füstölt sódarhússal.
Fiatal nyárfaerdő mögött bukkan fel a tanyájuk. Első ránézésre is látni, hogy gazdája van. Bent a házban pedig még hevesebben bólogat az ember. Pompás csempék, amerikai konyha, vadonatúj konyhabútor, makulátlan szőnyegek, és fény mindenütt.
- Ne higgyék, hogy mindig ennyi volt itt a fény - kínál bennünket forró kávéval, süteménnyel Tünde, a háziasszony. - Már az első héten meg akartam szökni. Hiányzott a család, hiányoztak a barátnők, hiányzott minden, ami Debrecenben maradt. Akárhányszor bementünk a városba, mindig sírva jöttem haza.
És férjén kívül nem volt, aki megvigasztalja. Pedig akkor még sok tanyán éltek - igaz, öreg, meggyötört - emberek. Akik már nem mozdultak ki, de azért a fiatal városiak jöttéről tudtak. Össze-összenéztek: hát ezeket vajon mi szél hozta közénk?
Most már elmondhatjuk, tulajdonképpen menekülés volt az a költözés. Károly jó kezű sofőrként, autószerelőként élte a debreceni édes életet, de egy idő után megcsömörlött tőle. Most azt mondja, kezdett benőni a feje lágya, ráadásul megismerkedett a cserfes Tündével. Akkor már elvált ember volt, s attól tartott, ha Debrecenben marad, e kapcsolatból se lesz semmi. A barátok megint elcsábítják. Menjünk hát ki a városból, gondolta.
-Nem akartam én ilyen messzire jönni - szippant nagyot a cigarettájába -, de a Debrecen környéki tanyákon nem volt villany. Volt egy penészleki haverom, aki elhozott bennünket ide. Nyomban beleszerettem a tájba, és nemsokára rábukkantunk erre a házra. Kilencvenötezer forintot fizettünk érte, s nyolc hold földet is kaptunk hozzá.
Még a rendszerváltás előtt volt ez, 1987. decemberében. Lakni tehát volt hol, de miből fognak megélni? Igaz, ha debreceniek is voltak, azért mégse a flaszteron nőttek fel. Meg tudták különböztetni a kaszát a kapától, a búzát a tengeritől. Az állattenyésztéshez azonban vajmi keveset értettek. Márpedig arra alapoztak!
- Felvettem kétszázezer forint kölcsönt, s vásároltunk hét tehenet - meséli Tünde. - De szerencsére a pénzt nem adták a kezünkbe, hiszen bennünket könnyen becsaphattak volna. Egy pallagi szaktanácsadó segített kiválasztani a megfelelő jószágokat. No, ezekkel népesítettük be a tanyát, és mindent a magunk kárán tanultunk meg. Igaz, hamar összebarátkoztunk néhány gazdálkodó családdal, akik sokat segítettek, de rengeteget bukdácsoltunk. Az istállóban is, meg a földön is. Ennyi jószágot bolti takarmánnyal etetni, az ördög se bírná! Ezért magunk termeljük meg a szemes- és szálastakarmány nagy részét. Nekem ebben már nincs nagy szerepem, de nem is bánom. Küszködtem eleget a szénával meg a szalmával. Ha nincs Karcsi, akkor feladom, s visszamenekülök Debrecenbe.
De ott volt, és lassacskán Tünde is beletanult minden tanyasi munkába. Aztán megérkezett a baba, a ma már tizenkét éves Dénes, akit minden ideköt. A múltkor egy debreceni kirándulást kapott ajándékként mikulásra. Már majdnem hazaértek, ráfordultak a földútra, mikor az anyja megsimogatta a fejét. "Ugye, kisfiam, jobb volna Debrecenben?" A kisfiú - aki egyébként remekül fest, rajzol, s természetesen számítógépezik - azonban elhúzta a száját. "Mit keresnék én Debrecenben?"
Az anyját azonban néha még elkapja a honvágy, ráhull a nosztalgia.
- Pláne, mikor a városban szépen felöltözött nőket látok. Olyankor el-elgondolkodom, hogy mit hagytam magam mögött. De amikor az erdőben feltűnik a tanyánk, elém szalad a puli, csak mosolygok a városi énemen.
Egyébként se higgyük azt, hogy valami zsákba bújt életet élnek. A faluban minden nap legalább kétszer megfordulnak, gyakorta bográcsoznak, kirándulnak. Tünde ezüstkalászos tanfolyamra jár, meg persze pletykálni egy kicsit a barátnőkhöz. A fiúk rendszeresen horgásznak, de azért a munka az első: húsz tehén, huszonöt üsző, sok disznó. Fejni, almozni, etetni, szántani, vetni kell. No és főzni, mert itt nincs étterem, ahová bármikor beugorhat az ember egy tányér levesre.
De kit érdekel a flancos, viszont híg, ízetlen éttermi leves, mikor itt rendes káposztás paszulyt ehet az ember? Természetesen füstölt sódarral.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek