Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Mikulás puttonyából idén sem hiányzott a földimogyoró. A növény őshazája Dél-Amerika, ahol ma is előfordul vadon. Az Újvilág fölfedezése után Afrikán keresztül terjedt el fokozatosan az egész világon. Európában csak az ezerhatszázas években kezdték termeszteni. Napjainkban Kínában, Indiában és Amerikában termelik nagy területeken. Hazánkban az 1930-as évektől honos termesztett növény, főleg Békés megyében, Medgyesegyháza környékén foglalkoznak vele.
A földimogyoró a szója után a világon a második legfontosabb pillangós virágú olajnövény. Egyéves, lágy szárú, erősen fejlett karógyökérrel. Melegigényes, sok fényt és tűző napot kíván, ami határt szab termesztésének: a mediterrán éghajlati öv északi pereméig kedvező számára a klíma. Termésképzése különleges: a növényen fejlődő hosszú virágkocsány (amelyen a pillangós virágok ülnek) a megtermékenyülés után tovább nyúlik, majd a fejlődése kezdetén lévő termés a földbe fúródik, ott növekszik tovább, és ott is érik meg. A zsenge termés földbe fúródását a termesztők töltögetéssel segítik elő. Először virágzás után töltik föl a talajt a tövek körül, majd megismétlik a műveletet. A töltögetést a burgonyához hasonlóan végzik.
Az érett termés hüvelyének színe világos barnássárga, felülete lehet sima vagy - a benne lévő magok száma szerint - befűződésekkel barázdált. A betakarítás fontos művelete az utószárítás: a földből gyökerestül kiszedett növényeket néhány napig a napon szárítják, hogy csökkenjen a termés ekkor még nagy víztartalma. A szárítás, illetve az ezt követő tárolás kulcsfontosságú művelet, az egész évi termés veszendőbe mehet, ha a földimogyoró megpenészedik. A fertőző penészgombák mérgező anyagot (aflatoxint) választanak ki, ami még kis mennyiségben is veszedelmes, rákkeltő hatású.
A földimogyoró mintegy 40-50 százalékban olyan olajat tartalmaz, amelynek minősége az olívaolajéval vetekszik. Ráadásul ez az olaj igen nagy arányban, 25-30 százalékban fehérjéből áll, ami tovább növeli a termés táplálkozás-élettani értékét. Mindezek együtt nagy kalóriatartalmú, tápláló csemegévé teszik a földimogyorót.
Leginkább a pörkölt vagy a nyersen sózott termést fogyasztjuk, de magvai, lisztje fölhasználhatók édességek, különlegességek készítéséhez, ízesítéséhez is.
Fészkek földimogyoróból
Receptajánlatunkban olyan különlegességet ajánlunk, amellyel kellemes meglepetésben részesíthetjük a csemegét kedvelő édesszájú családtagjainkat, barátainkat.
Hozzávalók: 15 dkg őrölt földimogyoró, ugyanennyi cukor, egy tojás, két evőkanál morzsa, egy szelet reszelt csokoládé, citromhéj, tejföl, barack- vagy meggylekvár. A földimogyorót, a cukrot, a tojást, a csokoládét és a morzsát összegyúrjuk a sütőporral, a citrom reszelt héjával és egy-két kanál tejföllel. Az így kapott masszából golyókat formálunk, ezeket kristálycukorban meghempergetjük, közepüket ujjal benyomjuk s abba egy-egy kanálnyi lekvárt teszünk. A fészkeket langyos sütőben szárítjuk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu