Levendulától megtisztulva

Nálunk is nagy becsben tartott növény a levendula, melynek neve azt jelenti: mosakodás, megtisztulás. Mediterrán származású, ősi kultúrnövény, amely Lippay János XVI. századi leírása szerint "ferdőnek (fürdőnek) igen jó, mert megerősíti az embernek lankadt agyavelejét, a főfájást elűzi, sőt minden hideg nyavalyáját annak elveszti, úgy-mint a szédelgést, gutaütést, álmos betegséget, görcsöt, reszketést, contracturát (izomzsugor) és bénaságot.

Házunk tájaVeszelszky Éva2006. 12. 22. péntek2006. 12. 22.
Levendulától megtisztulva

A hideg gyomrot megmelegíti, a szeleket elszéleszti, a vizelletet kiűzi, megnyitja a megrekedt máját és lépit az embernek. Mindezek a nyavalyák ellen vegyen az ember levendula füvet virágjával együtt, főzze meg borban vagy vízben, és abból igyék egynéhány nap egymás után. Hasonló ereje vagyon az égett vizének (alkoholos párlatának) és (illó)olajának, kinek legerősebb szaga van.
Az illatos gyógyfüvek tömjénes füstje felszáll az égbe. Ősi hiedelemvilágunkban így szólították meg és csalogatták le a mennyből elődeink az isteneket. Az illatos növények ősi örökségként így kapcsolódnak ma is az ünnepeinkhez. Bár nálunk már a kora középkor óta termesztették a levendulát a kolostor- és parasztkertekben, az első ipari célú ültetvényt 1923-ban telepítették a Tihanyi-félszigeten. Három évvel később létesítették a másodikat Pannonhalmán, a bencés kolostor kertjében. Ma is szemet gyönyörködtető látvány a két - égszínkék virágfelhőbe burkolózó - levendulás, ahol meg is vásárolható az illatos virágdrog és a tiszta levendulaolaj.
A tudományos vizsgálatok szinte mindenben bizonyították a régi megfigyeléseket, amelyek a levendulavirág és az értékes illóolaj gyógyító-fertőtlenítő hatására hívták fel a figyelmet. A népi gyógyászat tapasztalatait ma is felhasználják. A borecetben áztatott friss virágok oldata frissítő, fájdalomcsillapító hatású, fejfájás ellen borogatásként teszik a homlokra. A virágok forrázata nyugtató, görcsoldó, emésztésserkentő és gyulladáscsökkentő hatású, teaként fogyasztják görcsös köhögés ellen, gyomor- és bélpanaszokra, felfúvódás ellen, borogatásként is teszik gyulladt szemre vagy más gyulladt testrészre. A virágok tiszta alkoholos oldata kiváló szer mindenféle vágott, égett vagy gyulladt seb, rovarcsípés fertőtlenítésére, fájdalomcsillapításra, hámosodásra, a sebek maradéktalan és gyors begyógyítására. A levendula illóolaja bedörzsölőként hatásos reumás bántalmak, ideggyulladás, idegzsába gyógyítására. Néhány csepp illóolaj a fürdővízbe cseppentve feszültségoldó, nyugtató, regeneráló hatású - de a fürdő várandósoknak nem ajánlott. Az illóolaj baktériumölő hatású, belélegezve a légutakat is tisztítja.
Gyógyhatásáért két levendulafajtát termesztenek. A valódi vagy francia levendula kisebb, zömökebb a bokra, gazdagabban virágzik, de csak 1-3 százalék a virágok illóolaj-tartalma. A hibrid vagy angol levendula szélesebb levelű, nagy bokrokat nevel, kevesebb virágot hoz, de több benne az illóolaj. Az előbbi fajtát inkább a gyógyászatban, az utóbbit pedig a kozmetikai iparban használják fel szappanok és mosószerek illatosítására.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek