Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
December elején megjelentek az utcákon, a piacokon a fenyőárusok. Ugyanakkor ilyenkor örökzöld téma a sajtóban, milyen szörnyű dolog a sok fenyőfa kivágása. Pedig a környezetvédők feleslegesen aggódnak, hiszen a karácsonyfának valót nem az erdőkben vágják ki, hanem ültetvényekben, kertekben, ahol ilyen céllal nevelik őket. Nem feltétlenül kell vágott fát venni, akinek van kertje, próbálkozhat földlabdás fenyővel is, amit később kiültethet. Ezt persze érdemes faiskolákban beszerezni, mert ott szakszerűen gondozzák, hívta fel figyelmünket Szabó Fruzsina, a Magyar Kertészeti Árudák Szövetségének elnöke.
Benzinkutaknál, utak mentén néha elhanyagolt, öntözetlen földlabdás fenyőkbe botolhatunk. Vágott fenyőt is vásárolhatunk faiskolában, ráadásul olcsóbban, mint máshol, hiszen nem kell az árusnak bérleti díjat fizetnie, amit aztán beépít az árba. Mindenesetre érdemes több helyen körülnézni, mert az árakban óriási különbségek lehetnek. Az idén nem is jó elkapkodni a vásárlást, mert az enyhe időjárás miatt a korán kivágott fák levelei hamarabb potyogni kezdenek. Azzal mindenesetre számolnunk kell, hogy az idén ismét drágábban juthatunk karácsonyfához, átlagosan húszszázalékos drágulás várható.
Hazánkban évente 1,5-2 millió hazai termesztésű karácsonyfát értékesítenek és mintegy félmilliót külföldről hoznak be. A legkeresettebb a luc, a kaukázusi jegenyefenyő, a nemes jegenye, az ezüstfenyő, a Nordmann- (ezt a kaukázusi jegenyefenyőt, amelyet egy botanikusról neveztek el, eltorzult normann vagy normand néven emlegetik) és a Douglas. A panelházakban lakók főleg az erdei- és a feketefenyőt keresik, mert azok jól tűrik a száraz levegőt, nem hullajtják el gyorsan tűleveleiket.
A karácsonyfának szánt fenyőket szinte kizárólag az erre a célra kiválasztott, mezőgazdasági művelési ágba tartozó, általában bekerített területen termesztik, intenzív kertészeti technológiával. Egy hektáron mintegy hat-tízezer fát nevelnek. Az ültetés után évente legalább kétszer gyomtalanítani kell, és időnként metszeni is, hogy formás legyen a fa. Ha nincs kerítés, akkor jelentős lehet a vadkár, nyulak, őzek és szarvasok előszeretettel csipkedik a fiatal hajtásokat. A lucfenyőt a gubacstetű és a rozsdagomba támadja, permetezéssel védekeznek ellenük. Napjaink kártevője, a gyapjaslepke sem kíméli.
Elsősorban az ország nyugati részén, Zala és Vas megyében termesztenek sokan karácsonyfát. Néhány éve osztrák és holland bérlők is megjelentek, nagy területeken, intenzív technológiával, gépesítve - főleg spanyol és francia exportra - nevelnek fenyőfákat.
Karácsony közeledtével tehát újra választhatunk: műanyag fát, földlabdásat vagy vágott fenyőt díszítünk fel? A műanyagot csak egyszer kell megvenni, de évről évre unalmasabbá válik, és nincs illata, karácsonyi hangulata. A földlabdás kertünk dísze lehet, a vágottat pedig az ünnepek után összegyűjtik, és biomasszaként hasznosítják vagy mulcsként talajburkolásra, védőrétegnek alkalmazzák.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu