Élő kert

Házunk tájaGyőrffy Sándor2007. 01. 26. péntek2007. 01. 26.
Élő kert

Sokan kérdezik, lehet-e vegyszer nélkül termeszteni zöldségeket, virágokat fólia alatt vagy üvegházakban. Ott ugyanis, a páradús környezetben jóval több betegség fenyeget, mint a szabadban.
Nehezen, de az elképzelés megvalósítható. Ehhez pedig bio szemléletre (életigenlő felfogásra) van szükség, amely az egészben való gondolkodáson alapszik. Az élő talaj, az állat- és növényvilág, a természetes erőforrások segítségével értékes élelmet tudunk előállítani, méghozzá ügyelve a környezet védelmére. Az ellenőrzött ökológiai kertészet növényházaihoz, termesztő berendezéseihez csak olyan anyagot lehet felhasználni, melynek nincs környezetkárosító hatása. A talaj fertőtlenítésére hőkezelést vagy biológiai módszereket szabad alkalmazni. A növényházakban a fűtés célja csak fagymentesítés lehet, és lehetőleg helyi vagy megújuló energiaforrást kell hasznosítani. Ilyen például a szerves hulladékok (melegágyi trágya), a napenergia vagy a termálvíz.
A növényvédelem a betegségeknek ellenálló fajták kiválasztásával kezdődik. A megfelelő víz- és tápanyagellátás mellett rendszeres szellőztetéssel kell szabályozni és szinten tartani a levegő páratartalmát, hogy a növények egészségesek maradjanak. Hasznosak lehetnek a riasztónövények, például a zöldségek közé ültetett bársonyvirág távol tartja a kártevőket. A fóliasátor vagy üvegház alatt áttelelő ragadozó rovarok - például a katicabogarak, a fülbemászók - segítenek a kártevő rovarok megfékezésében. A beporzást elősegítő poszméhek is megkívánják a rovarölő szerek kiiktatását.
A kórokozók ellen már régóta alkalmazzák a szitált fahamut, így itatták fel a felesleges nedvességet a növények felületéről, és még tápanyagot is kijuttattak vele. A kénkészítmények mennyiségi korlátozással alkalmazhatók. Segíthetnek a növényvédelemben az olyan anyagok is, mint a kovaföld, a kénpor, a lecitin és a növényi olajok. A szelíd növényvédelemben a növényi főzetek, kivonatok használatosak. A csalán növényerősítésre, a fehér üröm hangyák, hernyók, levéltetvek ellen, a fokhagyma csírabetegségek, baktériumos, gombabetegségek ellen, a mezei zsurló lisztharmat, monília, rozsda, varosodás ellen, a lósóska uborka lisztharmata ellen, a torma csírabetegségek, monília ellen, a vöröshagyma gombabetegségek ellen hatásos.
Az időszaknak megfelelően választott növények hideg hajtatásban is korábban és drágábban kerülhetnek piacra. A fólia alatt nevelt palántákat kiültetés előtt edzeni kell a külső páratartalomra.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek