Egy kijevi magyar szerint a történelem szemétdombjára való Orbán Viktor
magyarnemzet.hu
- Az állatkerti állatorvos minden állatfaj valamennyi bajához ért?
- Némi rálátással az összes fajra rendelkezünk, de állandóan tanulmányozzuk a szakirodalmat, és nagyon sok külső segítséghez is folyamodunk. Például az emberszabású majmokat mindig humán altatóorvos jelenlétében altatjuk, fogproblémákhoz specialistát, állatfogorvost hívunk. A mi fő feladatunk általában a betegségek megelőzése.
- Minden fájdalmas beavatkozáshoz el kell altatni az állatokat?
- Azon vagyunk, hogy minél kevesebbszer kelljen. Folyamatos tréningeken szoktatjuk az állatokat arra, hogy eltűrjék a jelenlétünket és a kisebb fájdalmakat. A megjelenésünket valamilyen kellemes élményhez kötjük, finom falatokhoz például, így az elefánt és az orrszarvú már megengedi, hogy vért vegyünk tőlük.
- Nehéz megállapítani, hogy a keservesen síró csecsemőnek mi baja van, hol fáj. Hasonló a helyzet az állatokkal is?
- Általában igen. De van ennek jó oldala is: nem kapunk hamis információkat és riasztásokat. Nagyobb probléma, hogy sokféle állatbetegség tünetei hasonlóak, és szinte mindig későn jelentkeznek. A vadon élő állatok nagyon hamar észreveszik egymáson a betegség tüneteit, és a közösség biztonságának szavatolására rögtön kiközösítik a beteg társukat. Ezért a vadállatok itt, az állatkertben is, ameddig csak lehet, titkolják a bajukat.
- Vannak fertőző betegségeik is?
- Ritkán, és majdnem mindig az emberektől származnak. Például a tüdőgümőkórra sok állat érzékeny. Elég, ha egy megrágcsált perecdarabot odaadnak az elefántnak. Utoljára nyolc-tíz éve fordult elő, hogy emiatt elvesztettünk állatot. De az ma is rendszeresen megtörténik, hogy egy-egy forgalmas vasárnap után a túletetés miatt felborul az állatok bélflórája.
- Az állatok lelkével is foglalkozni kell?
- Igyekszünk olyan körülményeket teremteni, hogy otthonuknak, ne börtönüknek érezzék az állatkertet. E tekintetben az elmúlt években kedvező változások zajlottak le. Ennek ellenére előfordulnak "lelki" problémák, például Chuij, az orángután nemrég depresszióba esett, mert a társai folyton piszkálták, és végül kiközösítették. Az Országos Pszichiátriai Intézet főorvosa vizsgálta meg, gyógyszeres kezelést kapott, és meggyógyult.
- Hogy van Lulu, a vemhes orrszarvú?
- Az állatkertben együtt felcseperedő hím és nőstény orrszarvúk általában testvérnek tekintik egymást, vagy, még jobb hasonlattal, úgy élnek együtt, mint egy rossz házasságban: néha jól elpüföli egyik a másikat, de szexuálisan nem érdeklődnek egymás iránt. Lulut egyszer már sikerült mesterségesen megtermékenyíteni, de sajnos halva született meg az utód.
- Gondolom, különleges öröm, ha egészségesen megszületett a poronty. Egy szürke hétköznap is örömteli?
- Egy állatorvosnak szakmailag óriási kihívás állatkertben dolgozni. Van min bosszankodni itt is, de ide minden reggel úgy jön be az ember, hogy belül mosolyog.
magyarnemzet.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
kemma.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
vg.hu
borsonline.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu