Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A korábban ritka vaspondró-invázió egyre gyakoribb hazánkban, sokszor egymásnak ellentmondó információ jelenik meg róla a médiában. Hogy tisztábban láthassunk a kérdésben, megkerestem a jelenség egyik hazai szakértőjét, Korsós Zoltánt, a Magyar Természettudományi Múzeum zoológus munkatársát. A vaspondrók népi elnevezése valószínűleg kemény, meszes gyűrűs vázukra utal. Valójában ezek az állatok nem pondrók, hanem ízeltlábúak, azon belül ezerlábú ikerszelvényesek. Az ikerszelvényesek korhadékevők, az avar és a komposzt elsődleges lebontásában fontos szerepük van. A vaspondró kifejlett állat, évente kétszer, tavasszal és ősszel rak petét. Az állat több fejlődési állapot után lesz ivarérett, megjelenése és felszaporodása között tehát több év telik el, ezért a szaporodási csúcsok is több évig húzódhatnak el. Természetes ellensége nemigen van, mivel kellemetlen váladéka és kemény teste miatt legfeljebb néhány madár- vagy békafaj lakmározik belőle.
A nálunk leggyakoribb inváziós faj, a vonalas vaspondró fekete vagy sötétbarna színű, hátán vékony, világos vonallal. Emberre veszélytelen, még a védekezésül kijuttatott bűzös váladéka sem ártalmas. Közvetlen kártétele, hogy túlszaporodva megrághatja a konyhakerti veteményeket.
A Balassagyarmat lakott területén 1995 augusztusától 1996 májusáig tartó vaspondró-invázióra sokan emlékeznek. A vaspondrók felszaporodásához kedvező környezetet nyújthatnak a parlagföldek, a bomló szerves anyaggal feltöltődött árkok, a szeméttelepek. Az állatok táplálkozásukkal fertőtlenítő tevékenységet is végeznek, ami a szemétben előnyös is. Akkor vándorolnak, ha megbolygatják az élőhelyüket , illetve ha túlszaporodnak, továbbá a megváltozott időjárási feltételek valamint párzási vagy telelési hely keresése késztetik őket új élőhely felkutatására. A védekezéskor elsősorban a lakóépületektől való távoltartás lehet a cél, amit közvetlen veszély esetén az állatok összesöprésével (porszívózással), nagyszámú állat esetén perzseléssel sikerült leghatásosabban megoldani. Tapasztalatok szerint a vegyszerekre (savra, lúgra, meszezésre, rovarirtókra) vastag kültakarója miatt kevésbé érzékeny a vaspondró. Lehetőség szerint csapdázással - az épületektől távol eső mélyedésben bomló avarral, felvágott krumplival összecsalogatva őket - az egyébként hasznos vaspondróktól mentesíthetők a lakott területek.
Az összehangolt védekezéshez szükség lenne egy alaposabb, az egész országra kiterjedő helyzetelemzésre, amelyhez - megkeresése esetén - a Magyar Természettudományi Múzeum szakembere szívesen nyújt segítséget.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu