Waterloo hírvivői

Házunk tájaKeresztény Gabriella2007. 02. 09. péntek2007. 02. 09.
Waterloo hírvivői

Belga kéktollasok a szikár, energikus férfi életének főszereplői. Pécelen nőtt fel, hatévesen szerelmesedett bele édesapja postagalambjaiba. Gyerekként megrázó volt számára, amikor politikailag megbízhatatlan apjától a rendőrség 1950-ben bevonta a tartási engedélyt.
- Borzasztó volt kiüríteni a dúcokat! Csak díszgalambok és nyulak maradtak a háznál - emlékszik vissza Tamás István, aki mellesleg a galambászat szakújságírója is. - A postagalambok a hivatalos szervek feltételezése szerint titkos információkat vihettek a vasfüggönyön túlra, ezért tartásukat 1956-ig belügyminiszteri engedélyhez kötötték. Ennek előzménye, hogy a második világháború végéig a hadseregek híradósai a galambokat mozgó dúcos frontszolgálatra beosztva katonai célokra használták. Tizenöt évesen, húsz postagalambbal léptem apám nyomdokaiba. Iskolavégzés után felszaporítottam az állományt, és egy idő után akkora ázsióm lett, hogy húsz évig a postatartók dél-dunai kerületi vezetője voltam. Jelenleg a szekszárdi egyesületet boldogítom elnökként.
- Hogyan került Tolna megyébe?
- Egerben kezdtem dolgozni, majd a lakással járó állás miatt költöztünk Szekszárdra, már negyven éve. A galambokat megviselte a váltás, ingajáratban közlekedtek Pécel és Szekszárd között. Apám naponta küldözgette vissza őket ketreces postai küldeményként. Jóformán elölről kellett kezdenem. Nyugdíjasan ez luxusnak számít, de most kétszáz madaram van, közülük sok megröpült már tízezer kilométert. Az eleség, a vitaminok, a röptetés költségei miatt drága szenvedély ez. Lemondtam szinte mindenről. Arról végképp, hogy nyolcszázezret adjak egy galambért, mint egyesek. Pedig engem csak a győzelem érdekel. A galambjaimtól és saját magamtól is fegyelmet, csúcsteljesítményt követelek.
- Mi ebben a sport? Nem a galambász röpköd több ezer kilométereket, mégis ő aratja le a babérokat.
- Jó kérdés! Ha most belebocsátkoznék a fajtakiválasztás, tenyésztés, röptetés, felkészítés, "özvegységi mód" versenyeinek részleteibe, kisregényt írhatna. Először is a temérdek munka az, ami nekem meghozta az eredményt. Az elmúlt húsz évben kétszeres kerületi második, háromszoros tagszövetségi bajnok lettem, bekerültem az ország legjobb kétszáz röptető versenyzője közé, pedig vagyunk pár ezren. Én számmal jelölöm a galambjaimat. A 23 ezer kilométer teljesítményűt Öreglánynak hívtam. Tizenhárom évesen még hazajött Magdeburgból, egy év múlva elveszett szegény.
- Mi az özvegységi mód? Hogy talál haza a postagalamb? Hímek vagy tojók a jobb versenyzők? Díjazásnál az idő vagy a távolság számít?
- Az úgynevezett klasszikus özvegységi mód alkalmazásakor verseny előtt szétválasztjuk a párokat, hogy a hímet ne strapálja le az utódnevelés, ugyanakkor forró vágyat érezzen, hogy minél előbb viszontlássa a párját, mint tengerész a feleségét. A postagalamb tájékozódásáról ma is csak feltételezések vannak. Állítólag egy mágneses teret érzékelő szervvel tájékozódik, ami vélhetőleg az orrában van, leragasztott orral ugyanis nem jut messzire, bekötött szemmel viszont igen, csak a leszállás bajos. Totális özvegységben a tojók gyakran lekörözik a hímeket, mert a szállítóketrecben nem fecsérelik energiájukat a hímek közt szokásos civakodásra, és nagyobb erőtartalékkal indulnak. A díjazáshoz időt és távolságot is mérnek. Van egynapos rövid, közép-, valamint 850 kilométeres hosszú távú. Maratoni versenyen ezernél is több kilométert legyűrnek, átlag hatvan-hetven kilométeres sebességgel. Két éve például Barcelonából jöttek haza magyar galambok jó eredménnyel.
- A galambjait szereti jobban vagy a győzelmüket?
- Mindkettőt. Hat éve, mikor telefonon hívtak, hogy ismét kerületi bajnok lettem, elsírtam magam. Később meg azért, mert oltáskor érbe szaladt a tű, s egy másik kék kovácsolt tojóm, magdeburgi győztesem embóliát kapott. A kezem között pusztult el szegény.

Hírvivők
A Belgiumban kitenyésztett postagalambot évszázadokon át hírvivőként használták uralkodók, hadvezérek, hajósok, kereskedők. Valós legenda, hogy a világhírű Reuter hírügynökséget galambjai tették naggyá, a Rothschild bankház pedig azzal sokszorozta meg vagyonát, hogy Napóleon waterlooi vereségéről három nappal előbb kapott általuk hírt, mint a kormány. Belga kereskedők óriási pénzösszegekben fogadtak, kinek a galambja ér elsőnek haza, s a győztes értéke a nyert summával volt egyenlő. Az idén 125 éves Magyar Postagalamb Sportszövetségnek jelenleg 5500 tagja van.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek