Pálinkalovagias ügy

Házunk tájaPethes József2007. 05. 25. péntek2007. 05. 25.
Pálinkalovagias ügy

Mindez a másodszor megrendezett budapesti pálinkafesztiválon történt, ahol senkit sem láttam búslakodni. Mindenki láthatóan jól érezte magát, pedig éppen azokban a napokban döbbenhettünk rá, hogy az idei gyümölcstermés fele elfagyott. Az ültetvénytulajdonosok közül sokan nyilatkoztak úgy, hogy pálinka-alapanyagot termelnek. Hiánycikk lesz a gyümölcs, drágábban jutnak hozzá a feldolgozók is, így valószínűleg drágul a pálinka is. Pedig most is borsos az ára, egy félliteres palackért 8-10 ezer forintot is elkérnek. Ezt másképp nem lehet elviselni, csak úgy, ha felhajtok még egy kupicával. Utána már rózsaszínűbben látom a világot, és vigyorgó arccal fogadom a Magyar Pálinka Lovagrend tagjainak felvonulását.
Díszes, bársonyszerű ruhájukban bejárták a fél belvárost, s a májusi kánikulában alaposan leizzadtak, mire a Városháza-parkba, a fesztivál színhelyére érkeztek. Húsznál is többen vannak a pálinkalovagok, akiknek küldetése a nagy becsben tartott hungarikum népszerűsítése. A legtöbben jó nevű főzdék tulajdonosai, de lovaggá ütötték már Gráf József minisztert, Lomnici Zoltánt, a Legfelsőbb Bíróság elnökét, Font Sándor országgyűlési képviselőt és Sípos Jenőt, a vámhatóság szóvivőjét is. Nagy tehát a felhajtás a pálinka körül, a fesztivál célja is az, hogy az emberek meg tudják különböztetni a pálinkát a pálinkának látszó szeszes italoktól.
Vajon mi a különbség? Nézzük meg a hátoldali címkét! - hívják fel figyelmemet az egyik kiállítói sátornál. Ha a papramorgó összetevői között tiszta szeszt, aromákat, ízfokozókat, karamellt, színezéket vagy más segédanyagokat találunk, akkor legfeljebb pálinkát mímelő szeszes itallal van dolgunk. A pálinkáspalack címkéjén csak az állhat: gyümölcspálinka, illetve, ha ágyas pálinkáról van szó, az adott gyümölcs aszalványa (legfeljebb ioncserélt vizet tartalmazhat még az alkoholfok beállítása céljával). De tegyünk egy próbát! - javasolja egyik vendéglátóm. Kóstolja meg ezt a szilvapálinkát, aztán tegye félre a kupicáját, öt-tíz percig legyen üres. Utána szagoljon bele. Ha megüti a gyümölcs illata, akkor valódi pálinkát ivott. Ez a szárazpróba nálam olyannyira bevált, hogy a kabátzsebembe csúsztatott kupica még a hazafelé tartva is illatozott. Még mielőtt gyanúba keverednék pohárlopás vagy italmámor miatti feledékenység miatt, megjegyzem, hogy a kupicát ajándékba kaptam.
A pálinkának nagyobb szerepet szánnak a vendéglátásban. Mértékkel és kulturáltan fogyasztva kedvező az élettani hatása. Ezt magam is tanúsíthatom, hiszen a saját lábamon mentem haza, és eloszlott minden testi-lelki fáradtságom.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek