Mitől sárgul a szőlő?

Házunk tájaKobza Sándor - Tóth Miklós2007. 06. 15. péntek2007. 06. 15.
Mitől sárgul a szőlő?

Melyek a legfontosabb tápelemek, amelynek hiánya sárgulásos tünetet okozhatnak? A nitrogén hiánya esetén a tőkék gyengén nőnek, a levelek világoszöldek, a hajtás és a főerek pirosan elszíneződnek. Foszforhiány tünetei ritkán jelentkeznek láthatóan: a szőlő levelei kisebbek maradnak, széleik befelé tekerednek, majd a levelek elhalnak. Gyatra a termés, és a gyökérzet sem fejlődik erőteljesen. A magnézium a zöld színanyagok (klorofillok) alkotóeleme. Hiánya esetén a főerek között a levélszövet ék alakban sárgul. Különösen az Olaszrizling érzékeny a magnézium hiányára. A vas hiánya következtében nagyon jellegzetes a sárgulás (ezt a tünetet klorózisnak nevezzük): a levelek sárgulnak, erős, tartós hiány esetén az egész tőke elsárgulhat. A levélerek többnyire zöldek maradnak. Szélsőségesen aszályos időjárás esetén a tünetek erősödhetnek. A bór hiánya következtében a fiatal levelek besodródnak, mozaikszerűen sárgászöldre színeződnek. A szőlőtőke elseprűsödik, virághullás, részleges vagy teljes fürtpusztulás is bekövetkezhet. A cinkhiány a fiatal leveleken az érközökben sárgás elszíneződés formájában mutatkozik. A levelek deformálódnak, apróbbak, a hajtás torzult növekedésű. Rézhiány a réztartalmú növényvédő szeres permetezések miatt ritkán fordul elő. Réztúlsúly esetén sárgászöld-feketészöld elszíneződés mutatkozik a levélen.
Hogyan előzhetjük meg a tápanyaghiány kialakulását? A szükséges trágyázáshoz tudni kell, hogy mennyi a talajunkban lévő felvehető tápanyag mennyisége, ezért három- vagy ötévente talajvizsgálatot kell végeztetnünk. Hasznos információt kaphatunk a levélvizsgálatból is, azt évente kétszer célszerű elvégeztetni. A lombtrágyát a növényvédelmi permetezésekkel egy menetben ki lehet juttatni. A kezelések előtt azonban minden alkalommal végezzünk keverési próbát, mert a gombaölő szerek a rezet kicsaphatják.
A szőlő sárgulását okozhatják még egyes vírusok és a fitoplazmák is. A szőlő sárga mozaikvírusos tünetei tavasszal jól háthatóak, nyáridőben a magas hőmérséklet következtében elhalványulnak. Nemcsak az erek, de a teljes levél elsárgulhat. A betegség foltokban jelentkezik. A vashiánynyal lehet összetéveszteni, de vashiány esetén az erezet melletti szövetrészek zöldek maradnak. Nemrégen jelentkezett az aranyszínű sárgaság fitoplazma, amely a tőkék pusztulását is okozhatja. A szőlőlevelek befelé sodródnak, sárgulnak. Ősszel korai lombhullás következik be, a vesszők nem érnek meg kellően, hideg télen elfagynak. Kabócával terjed a betegség. Megelőzni egészséges, vírusmentes oltványok ültetésével, valamint a kabócák elleni védekezéssel lehet.
K. T.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek